Alfa Romeo – ikona italské krásy a stylu

Italská značka Alfa Romeo již více než 100 let ohromuje řidiče svůdnými křivkami a nezaměnitelným designem svých rychlých vozidel vzbuzujících vášeň a touhu je řídit. Stejně jedinečné je i její sofistikované logo. Co však symboly na logu Alfy Romeo znamenají, zůstává pro mnohé záhadou.

                   Alfa Romeo                    

Nejdříve ale trochu historie. Společnost, která se v budoucnu přejmenovala na Alfa Romeo, založil v Miláně v roce 1907 Cavaliere Ugo Stella, tamější aristokrat. Původně se jmenovala „Darracq Italiana“ podle partnera a vlastníka francouzské automobilové firmy Alexandreho Darracqa. 24. června 1910 se však přejmenovala na Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (Lombardská automobilová továrna, veřejná společnost), zkráceně A. L. F. A., a skoro 10 let na to byla tato zkratka doplněna o příjmení Nicoly Romea, schopného obchodníka původem z Neapole, který mezitím (v roce 1915) získal v této společnosti většinový podíl.

V roce 1910 vzniklo také první logo. Vytvořit znak pro společnost A.L.F.A. dostal za úkol návrhář Romano Cattaneo. Říká se, že čekal na tramvaj na Piazza Castello v Miláně a inspiroval se tam velkým červeným křížem a erbem s hadem rodiny Visconti nad velikými dveřmi Castello Sforzesco. S pomocí dalšího návrháře, Giuseppeho Merosiho, tak vznikly první návrhy. Obsahovaly jak symbol města Milána, tedy červený kříž svatého Jiří na bílém poli, tak výjev z erbu rodiny Visconti, prvních milánských vévodů, a to tzv. „biscione“ – hada požírajícího Maura. Tento symbol je v jejich erbu od dob křížových výprav, kdy ho Ottone Visconti přivezl jako válečnou kořist z úspěšného boje se Saracény. Tyto dva motivy, kříž a hada, návrháři umístili do kruhu ohraničeného tmavě modrým pruhem obsahujícím nápisy „ALFA“ a „MILANO“ oddělené dvěma uzly – symboly tehdy vládnoucí savojské dynastie.

Válečná 40. léta 20. století vedla k proměně původní automobilky ve zbrojní závod. Po skončení války se firma opět vrátila k produkci vozů Alfa Romeo, nicméně s jiným logem. Stroje, které loga razily, byly během války zničeny, a auta tak z úsporných důvodů nesla pouze jednoduchý červený znak. Zmizel z něho i symbol královské moci, savojské uzly, protože se po skončení války z Italského království stala republika.Alfa Romeo

V roce 1972 byla otevřena nová továrna Alfy Romeo v městečku Pomigliano d’Arco, což vedlo k odstranění názvu kolébky vzniku značky z tohoto oficiálního emblému. Později bylo logo zvětšeno a zvýrazněno novou barevnou paletou, která zářila z kapoty vozů až do roku 2015, kdy došlo k jeho modernizaci do podoby, v jaké ho můžeme obdivovat dnes. Zlaté tóny nahradily odstíny stříbrné a kromě dalších úprav logo získalo také nové stínování, které mu propůjčuje trojrozměrný vzhled.

 

Zdroj: www.alfaromeo.cz, wikipedia.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code