Bič na řidiče, nebo zlepšení dopravní situace?

Získat řidičský průkaz bylo pro někoho lehké, pro někoho zase těžší. Nyní se však potencionální zájemci o tento doklad musí připravit na to, že se zpřísnily a přidaly nové otázky do testů. 

Bude to lepší nebo stejné?

Ročně se s testovacími otázkami v autoškole setká na 120 tisíc žáků. Ministerstvo dopravy ve spolupráci s Asociací autoškol a Ředitelství služby dopravní policie PČR přidali sadu 35 otázek. V nich se zaměřili například na jízdu u pruhu pro cyklisty, nebo na jízdu za zhoršených povětrnostních podmínek. Zařazením těchto nových otázek se snažili představit aktuální trendy a situace, s nimiž se mohou potkat v každodenním provozu. Ředitel Odboru agend řidičů Ministerstva dopravy Stanislav Dvořák vysvětluje význam nových otázek tím, že pokud budoucí řidiči uvidí situaci na obraze, správně dokážou zareagovat v provozu.

foto: Freepik

Jak to bude fungovat?

Jak bylo řečeno, nová sada obsahuje 35 otázek. Tyto zkoušky z odborné způsobilosti a zařazení nových otázek budou probíhat tímto novým způsobem od 24. 10. 2021. Zájemci o řidičský průkaz se s nimi mohou seznámit a také si je vyzkoušet na webových stránkách Nové otázky. V textových zkouškách jsou otázky jak z předpisů o provozu na pozemních komunikacích, tak i ze zdravotnické přípravy, kterou musí každý řidič znát.

To ale není všechno

35 těchto nových otázek je součástí projektu tzv. Nové generace testových otázek pro žadatele o řidičské oprávnění. Do konce roku předají tvůrci Ministerstvu dopravy postupně 100 nových textových a 20  animovaných dopravních otázek. Ministerstvo je poté následně bude zařazovat do ostrých testů. Tyto otázky musí úspěšně složit každý zájemce o řidičský průkaz. Je to reakce na stále se zhoršující dopravní situaci a neukázněnost českých řidičů, kteří jsou považováni za nejhorší v Evropě.

napsala Jana Plecháčová

zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

1 komentář: „Bič na řidiče, nebo zlepšení dopravní situace?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code