Designový prvek, který vytváří charakter značky Lexus, slaví 10 let

Již 10 let je naprosto nezaměnitelným prvkem všech vozů značky Lexus jejich vřetenovitá maska chladiče. První tuto masku představil koncepční model LF-Gh v roce 2011. Ten pak posloužil jako základ čtvrté generace manažerského sedanu GS, uvedeného o rok později.

V mezidobí byla maska postupně upravována tak, aby odpovídala charakteru každého z nově uváděných modelů Lexus, a to za použití různých vzorů rastru, rozměrů a povrchových úprav.

Nyní prochází další proměnou. V návaznosti na novou epochu elektrifikovaných vozidel se proměňuje v novou vřetenovitou karoserii, kterou prezentuje již nadcházející nová generace SUV Lexus RX a čistě elektrické RZ.

Lexus poznáte na první pohled

„Lexus byste měli dokázat okamžitě identifikovat. Smyslem naší vřetenovité masky je okamžité vizuální začlenění. Možná se na první pohled jeví jako dravá, což je také záměr, ale rovněž vyjadřuje smělost spojenou se sofistikovaností a elegancí,“ říká šéf Lexus Kijotake Ise.

Postupně se stala charakteristickým znakem designové filozofie L-finesse, aplikované nejen na sériové vozy, ale i na futuristické vesmírné plavidlo Skyjet, které Lexus pomohl navrhnout pro film Valerian a město tisíce planet. Upravená maska dále posloužila jako designový motiv oceňovaného salonku Lexus THE LOFT belgických aerolinek na letišti v Bruselu.

Dnes se maska se svým vřetenovitým tvarem stává nedílnou součástí celkového designu vozidla a je hladce začleněna přímo do křivek karoserie.

Ve spodní části se i nyní objevuje vzor rastru, zatímco horní díl je tvořen spodním okrajem kapoty, emblém Lexus je pak posazen doprostřed nejužšího místa vřetene v horní části přídě.

Stejný koncept i pro RZ 450e

Tentýž koncept byl použit i v případě RZ 450e. Jako bateriový elektromobil má RZ nižší nároky na chlazení než vůz s klasickým spalovacím motorem, a tak se zcela obejde bez masky chladiče, což dává návrhářům více prostoru k rozletu. Vřetenovitý tvar je však i nadále ústředním prvkem prostředního panelu na přídi vozu, zde lakovaného ve stejném odstínu jako karoserie. Celkový efekt je ještě zvýrazněn sousedními čelními plochami v kontrastním černém provedení, nízkou křivkou kapoty a výrazněji tvarovanými předními blatníky.

U obou modelů je vřeteno složeno z křivek, které ubíhají od čela vozidla přes kapotu a jednotky světlometů, čímž dodávají čelní partii robustní a výraznou podobu v souladu s ambicemi původního konceptu využívat masku jako prvek definující značku.

Zdroj: Lexus, Toyota Central Europe – Czech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code