Doba dovolených se blíží. Plánujete zkusit karavan?

Pokud jste na tom podobně, jako spousta ostatních, kteří rádi tráví dovolenou aktivně, současná situace vás svými omezeními určitě omezuje. Omezené možnosti vyrazit do zahraničí, nebo si pronajmout objekt na tuzemskou dovolenou, výrazně zvyšuje zájem o kempování a obytné vozy. S používáním obytných vozů je spojeno pár mýtů, vycházejících z letitých, dnes ale už většinou historických a přežitých zkušeností. A ty si zkusíme vyvrátit.

.


.

Mýtus č 1: obytný vůz = stísněný prostor a jídlo z ešusů

Při volbě obytného vozu je potřeba se samozřejmě zamyslet nad tím, kolik lidí bude společný prostor sdílet. Vhodnou volbou se vyhnete přebývání ve stísněném prostoru. Naštěstí dnes už je na výběr, tedy pokud se rozhodnete včas, dostatek variant, ve kterých nepohodlí a zatuchlý vzduch nehrozí. Hrozbou ani není nutnost vaření jednoduchých jídel, protože karavan nemá dostatečně vybavenou kuchyň. To už dnes už nemusí být pravda. Kvalitně vybavené a prostorné karavany nabízejí komfortní zázemí, dostatečně velký obytný prostor, stejně tak dostatek místa pro pohodlný spánek, ale i televizi a wifi.

.


.

Mýtus č. 2: nízký standard, kempy bez zázemí

Spousta lidí si při vyslovení slova kemp představí nevábné toalety, sprchy a bufet, který nabízí párky, langoše, nebo v lepším případě pizzu z mikrovlnky. V Evropě, například v Rakousku, Itálii či Chorvatsku, v posledních letech ale vyrostly či byly zmodernizovány kempy, ve kterých se můžete cítit jako v pětihvězdičkovém hotelu. Lze využívat špičkové sociální zařízení, kvalitní restaurace různého zaměření, sportovní a wellness aktivity či služby typu prádelna, venčení psů, servírování snídaně či grilování se šéfkuchařem u vašeho karavanu, a další služby recepce, na které jste zvyklí u pětihvězdičkového hotelu.

Mýtus č. 3: karavany jsou pouze pro teplé letní období

To je názor, který je podložený zkušenostmi z minulosti, kdy karavany vyráběné podomácku neměly žádnou, nebo jen špatnou tepelnou izolaci a velmi omezené možnosti vytápění. Vposlední době jsou ale karavany většinou z kvalitních materiálů s důkladnou izolací a s dalším vybavením pro celoroční využití.  Většina karavanů má standardně teplovzdušné vytápění, ústředním topením jsou pak vybaveny karavany vyšší třídy. Některé modely mají dokonce podlahové topení. Stejně tak využívají vlastní zdroje energie, takže je možné trávit nejen horké, ale i chladné dny, mimo kempy, někde v přírodě.

.


.

Mýtus č. 4: karavany jsou pouze pro starší a seniory

Pořízení karavanu nebylo v minulosti nijak jednoduché. Půjčovny neexistovaly a možnoti koupě byly velmi omezené. Karavan proto měli většinou pouze ti, kteří si ho sami postavili, což znamenalo dosáhnout určitého zázemí. A to se většinou podařilo až ve věku, který se za mládí považovat nedal. Dnes je situace naprosto jiná. Karavany jsou dostupné jak pro zájemce o koupi, tak pronájem na potřebnou dobu. Mohla tak vzniknout dostatečně velká skupina nadšených milovníků obytných vozů, kterým je mezi 20-40 lety, a mají obytná auta jako životní styl. Jedná se o mladé páry, které v létě vyrážejí na surf či kola, v zimě na lyže, další měsíce tráví poznáváním nových míst a díky zázemí karavanů mohou i pracovat na dálku. Oblíbené jsou také u rodin, které mohou trávit dovolenou v kempu s dostatkem aktivit a zábavy pro děti každého věku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code