Elektromobily se v Evropě prodávají i letos. Zatím vede Renault

Automobilky stále pokračují v pokusu vytvořit fungující trh s konceptem pohonu, který prohrál se spalovacími motory poprvé před sto lety a dodnes se svými parametry v konkurenceschopnosti moc kupředu neposunul. Tímto konceptem jsou elektromobily, podporované aktuálně různými bonusy, úlevami a jinými formami dotací ve snaze vyrovnat je klasickým pohonům.

To, zda je to usilí, které má šanci na úspěch, jaká by masivnější náhrada spalovacích motorů elektromotory v autech přinesla pozitiva a naopak jaká negativa, a zda pozitiva mají šanci převážit nad negativy, se vedou vášnivé spory.

Nicméně tento trh, i když představuje prodeje v počtech desítek tisíc kusů za rok ve srovnání s desítkami milionů aut se spalovacími motory, zde je a má i své favority. Méně informovaný motorista by za takového považoval model mediálně atraktivní vozy značky Tesla, ale v Evropě tak tomu není. Zde je to zatím v letošním roce model Renault ZOE.

V letošním roce bylo v březnu zaregistrováno 4 412 kusů modelu ZOE, což společně s lednem a únorem představuje celkem 20 819 nových registrací v celé Evropě za rok 2020. Renault prodal za tři měsíce letošního roku celkem 22 810 elektrických modelů s podílem na trhu 17,3%.

Renault ZOE je plně elektrický automobil s udávaným skutečným dojezdem až 395 km (v souladu s metodikou WLTP).

Nová verze Renaultu ZOE se objevila na konci roku 2019, sedm let od prvního uvedení modelu. Automobil v současné podobě nabízí vybavení nejvyšší třídy. Součástí výbavy je balíček bezpečnostních systémů, například systém autonomního nouzového brzdění. Nový Renault ZOE deklaruje také vysokou kvalitu použitých povrchových materiálů, přestože k jejich výrobě byly zčásti použity recyklované suroviny.

Automobil získal kromě jiného nový vzhled přístrojové desky, jejíž součástí je nyní i 10´štít přístrojové desky před řidičem s možností personalizace a také obrazovka infotainmentu. Nový multimediální navigační systém EASY LINK, kompatibilní s protokoly Android Auto™ a Apple CarPlay™, s velkou obrazovkou o úhlopříčce 9,3” zajišťuje snadné používání funkcí určených pro elektrické automobily: dojezd na dostupnou energii, plánování trasy s ohledem na infrastrukturu nabíjecích stanic, ovládání nabíjení, dálkové zapínání a kontrolu stavu nabití, programování aktivace klimatizace a mnoho dalších.

 

Zdroj: Renault, redakčně upraveno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code