Ford chce promítat informace přímo na silnici

Většina z nás zná a někteří již mají vlastní zkušenost s průhledovými, neboli „head-up“ displeji. Ty již nějakou dobu pomáhají řidičům soustředit se na cestu před sebou. Nyní však inženýři Fordu zkoušejí novou technologii světlometů, která by mohla přispět k tomu, aby řidiči nemuseli přestávat sledovat prostor před vozem kvůli pohledu na přístrojovou desku.

Vyvíjená technologie totiž nezobrazuje důležité informace na přístrojové desce, ani je nepromítá na čelní sklo vozu. Promítá je přímo na silnici. Řidič tak na ní může vidět navigační pokyny, rychlostní omezení nebo informace o počasí, takže vůbec nemá důvod spouštět ze silnice zrak.

To má samozřejmě využití v noci, protože noční doba může být pro řízení rizikovější. Například ve Velké Británii dochází ke 40 procentům nehod za tmy, přestože za volantem sedí mnohem méně lidí než ve dne. Riziko se zvyšuje vždy, když řidič spustí oči ze silnice. Vozidlo jedoucí rychlostí 90 km/h urazí za sekundu 25 metrů, což znamená, že i krátký pohled na navigaci na palubní obrazovce může mít za následek 10 či více metrů ujetých „naslepo“. Na neosvětlené silnici by tak řidič mohl snadno přehlédnout důležitou značku nebo zatáčku.

Promítání informací na vozovku pomocí světlometů s vysokým rozlišením by mohlo být přínosem i pro ostatní účastníky silničního provozu. Například v situacích, kdy je stávající dopravní značení vybledlé nebo nejasné, by se na vozovku mohl promítat přechod viditelný pro chodce i řidiče. K dalším možnostem patří zobrazení jízdní stopy, po které má řidič jet, aby měl jistotu, že předjede cyklistu s bezpečným bočním odstupem.

Nová technologie by mohla řidiči poskytovat informace o změnách počasí, například o sněžení, mlze, kluzkém povrchu nebo zledovatělé vozovce. Propojení světlometů s navigačním systémem by mohlo zobrazovat blížící se zatáčky a na vozovku by se mohla promítat i šířka vozidla, což by řidiči pomohlo posoudit, zda se vejde do mezery nebo na parkovací místo.

Snaha o komfortnější jízdu v noci zapadá do úsilí Fordu vyvíjet technologie, které lidem usnadňují život – nyní i v budoucnu.

Zdroj: Ford Czech Republic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code