Hyundai i30 N – vlk v rouše beránčím pro ryzí radost z jízdy

Vzhledem k tomu, že model i30 N je auto s opravdovým sportovním nádechem  a skutečně pozoruhodný kousek, podíváme se na něj z praktického hlediska a jeho využitelnosti při cestování. A to nejen na dovolenou, po dálnicích, kde může naplno projevit svoji rychlost a sílu, ale i pro běžné užití, cesty pro městě, do práce nebo pro rodinný život.

i30 N rozhodně za všech okolností vzbudí emoce a nezapadne. Nezařadí se tak po bok řady dalších moderních vozů, o kterých jen víme, že jsou, nijak neurazí ale ani nenadchnou a jsou tak pro nás postradatelné. Takový tento sportovní kousek rozhodně není. Někdo může obdivovat jeho vytuněný výfuk a zvuk motoru připomínající kombinaci závodního stroje, jiní jej za právě pro tento rozruch a upozorňování na sebe budou nesnášet.

i30 N je už na první pohled plný paradoxů. Vypadá totiž doslova jako beránek, menších rozměrů, a navíc v líbivě ženské červená barvě, která může perfektně ladit s kabelkou nebo lakem na nehty. Nenechte se však vzhledem exteriéru ošálit. Pohled na tento kousek se vám totiž diametrálně promění po usednutí do vozu, nastartování a prvním sešlápnutí plynu.

Možná dokonce budete zprvu přemýšlet, co to zase jede kolem vás a dělá takový randál, než vám dojde, že vše má na svědomí vaše „enko“. Poté, co si zvyknete na trošku tužší spojku a výraznější „šlapání na krk“, by nemělo existovat nic, čím by vás mohl vůz překvapit nebo rozhodit. Nadšené řidiče potěší několik jízdních režimů, protože, pokud nic jiného, tak i30 N je auto, které je za všech okolností přeurčeno k jízdě a ideálně i k cestování.

i30 N na dlouhých trasách

Asi budete souhlasit, když řekneme, že nejvíce mu to sluší na dálnicích. Tam se totiž většinou může projevit v plné síle a ukázat, co v něm je. Než se nadějete, váš tachometr vystoupá ke 200 km/h a vy pořád budete mít pocit, že nejdete nijak rychle.

Aby ne, když tento drobek má na tachometru i 300 km/h.

Cesta po dálnicích skutečně přinese radost z jízdy a nadchne i umírněnější řidiče. Enko totiž krájí kilometry lehce, svižně a plynule a vy se tak můžete oddávat jedinečnému náboji tohoto vozu a zjistit, že jízda je lék, a dokonce si u ní vyčistit hlavu a nechat všechny starosti za sebou.

i30 N ve městě

Model pochopitelně skvěle poslouží i ve městě a při cestách na kratší trasy. Ve městě právem budí obdivné pohledy kolemjdoucích i ostatních řidičů. Sice vás po městě většinou zbrzdí kolony nebo semafory, ale rozjezdy si budete moci vychutnat na plno, protože díky originálnímu zvuku motoru budou skutečně stát za to.

Můžete tak takzvaně jezdit okolo komínu, ale přesto mít z jízdy radost, stejně jako kdybyste s ním vyrazili například do italských Dolomit. Enko je jako stvořené k ohromení nové známosti, ale třeba i rozvozu dětí do škol a sportovních kroužků, protože s tímto vozem rozhodně nezapadnou a hned se stanou hvězdami kolektivu.

i30 N pro ženy

Muži to zcela jistě nebudou slyšet rádi, ale v poslední době jsou dle vyjádření některých učitelů autoškol ženy a dívky šikovnější a zručnější řidičky než muži. i30 N tak může být skvělým vozem právě pro ně. Stále větší procento žen totiž dává přednost silným vozům a strojům obecně, tak proč ne právě tomuto modelu? Může se stát jejich nejlepším doplňkem, zaujmou, zvýší si sebevědomí, ale také se s ním skvěle vydovádí, zrelaxují a užijí si jeho specifické jízdný vlastnosti a originální zvuk.

Z hlediska jízdních vlastností se nedá novince prakticky nic vytknout. Skvěle drží na silnici, výborně zvládá zatáčky, řazení je jasné a přesné. Možná jen trochu tvrdší spojka může být pro někoho mínusem, ale průměrně zkušený řidič si zvykne během jedné jízdy. Počítat je třeba i s velmi citlivými brzdami a v rámci brždění je skutečně vhodné je sešlapávat s citem dle odezvy vozu a ne tak, jak jsme zvyklí z jiného auta.

i30 N bude skvělým autem pro všechny osobnosti a řidiče, kteří milují rychlou jízdu a chtějí vzbudit zájem okolí. Právě v tomto modelu totiž budou nepřehlédnutelní, a to i v případě, že budou slušně čekat na semaforu. Naopak, pokud jste spíše šedé myšky, nemáte rádi pozornost okolí a na silnicích chcete být neviditelní, doporučujeme při volbě vozu sáhnout pro klasice v podobě i30 nebo nižším modelu i20.

Galerie:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code