Letní horka mohou ohrozit životy našich miláčků

To, že se v létě interiér auta dokáže rozpálit k nevydržení, není potřeba opakovat. Tedy většině z nás. Stale se ale najdou tací, kteří to z neznámého důvodu ignorují. Každý rok tak v létě zemře několik dětí a domácích mazlíčků, které lidé nechají v autě na slunci.

Zabránit alespoň tomu, aby k něčemu podobnému došlo z roztržitosti, se snaží více automobilek. Každá má svůj vlastní recept, který ve svých modelech aplikuje.

Svou technologii, která by tomu mohla zamezit nyní vyvinul i Ford. Princip jejího fungování je jednoduchý. Pokud na začátku jízdy došlo k otevření zadních dveří, upozorní speciální funkce při vystupování řidiče, aby zkontroloval prostor zadních sedadel.

Organizace KidsandCars.org uvádí, že děti, které nechají v autě rodiče nebo se do něj zavřou samy a neumějí se dostat ven, jsou vystaveny značnému riziku úmrtí z důvodu přehřátí organizmu. Tělo dítěte se totiž zahřívá třikrát až pětkrát rychleji než tělo dospělého.

Horko může být nebezpečné i pro zvířata ponechaná v autě. Podle australské pobočky RSCPA uhyne pes v rozpáleném autě za pouhých šest minut.

Vlastnictví domácích mazlíčků je přitom stále běžnější, v poslední době tento trend navíc zesílil především díky pandemii covid-19.

Princip fungování

Funkce upozornění na obsazená zadní sedadla to řidiči připomene, pokud na začátku jízdy otevřel zadní dveře. Aktivuje se po zastavení a vypnutí zapalování.

Na palubní desce se zobrazí upozornění po dobu 10 sekund nebo do té doby, než ho řidič stornuje. Ozve se take zvukové varování. Kromě přepravy dětí či zvířat může funkce přijít vhod take v situaci, kdy si řidiči odloží do prostoru zadních sedadel tašku s notebookem, kabelku nebo jiné cennosti.

V Evropě jsou touto technologií vybaveny modely Fiesta, Focus, Galaxy, Kuga, Mondeo Hybrid, Puma, S-MAX, Transit a Tourneo Connect. K dispozici je rovněž v novém elektromobilu Mustang Mach-E,* který v tomto směru nabízí i další užitečné prvky. Díky speciálnímu povlaku celoplošné skleněné střechy zůstává jeho interiér v létě chladnější a v zimě teplejší. Vnitřní vrstva mezi skly navíc chrání před ultrafialovými paprsky.

Na rizika upozorňuje video s „ledovým dítětem“

Aby zdůraznil nebezpečí, které dětem v rozpáleném voze hrozí, nechal si Ford zhotovit z ledu sochy dítěte a psa. Ty potom ve své klimatické laboratoři v Kolíně nad Rýnem umístil do Fordu Focus kombi. Teplota vzduchu v komoře byla nastavena na 35°C, uvnitř vozu však vzrostla až na 50°C. Krátkovlnné záření totiž prostupuje skly, odráží se od sedadel a palubní desky a postupně interiér zahřívá. Ledové sochy začaly okamžitě tát.

 

Zdroj: Ford Czech Republic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code