Myslíte, že váš způsob řízení je nejlepší? V Británii jich objevili téměř 37 tisíc

Podle nového výzkumu, uskutečněného ve Velké Británii, vyplývá, že existuje dokonce 36 750 různých způsobů řízení. Na jízdní styl řidiče má vliv dokonce i typ vozidla, které řídí.

Výzkum ukázal, jak britští řidiči v současnosti hodnotí svůj vlastní jízdní styl. Žebříček pěti nejčastějších jízdních stylů je následující:

  1. Sebevědomý    28 %
  2. Rozumný a rozvážný 24 %
  3. Klidný               19 %
  4. Nervózní            7 %
  5. Agresivní           7 %

Muži (31 %) se častěji než ženy (25 %) označovali za sebevědomé řidiče, zatímco ženy se ve větší míře popisovaly jako „nervózní“ za volantem.

Průzkum se zabýval také skupinou majitelů vozidel na alternativní paliva a ohledně jejich postoje k řízení zjistil, že:

  • 92 procent říká, že nikdy netroubí na jiné řidiče
  • více než dvě pětiny (42 %) zpomalí a pustí před sebe autobus
  • více než jedna třetina (37 %) vždy děkuje ostatním řidičům na silnici

Mezi řidiči vozidel s alternativními pohony však nepanuje jen ohleduplnost. Jedna pětina (20 %) hazarduje a na žlutou zrychlí, aby projela křižovatkou.

Majitelé vozidel na alternativní paliva se častěji považují za klidné (21 %) za volantem oproti řidičům vozidel se spalovacími motory na naftu nebo benzin (19 %). To se zřejmě odráží také v hudbě, kterou poslouchají za jízdy – řidiči vozidel s alternativními palivy si pouštějí klasickou nebo jazzovou hudbu téměř třikrát častěji než jejich protějšky ve vozech na naftu nebo benzín.

K uvedeným počtům se došlo na základě vyhodnocení šesti nejdůležitějších faktorů, ovlivňujících styl jízdy, a aplikace nově vyvinutých metod, jak každý z těchto faktorů zjišťovat, měřit a kvantifikovat v reálném životě. Účelem bylo prozkoumat postoje řidičů vůči jízdním stylům, vozidlům s alternativními pohony a dosud častým představám o elektromobilech v situaci, kdy je společnost tlačena do budoucnosti motorismu představovaného vozidly, o kterých se někdy zkresleně uvádí, že mají nulové emise.

Speciální test způsobu řízení DDT (The Drive Different Test), vyvinutý společností Hyundai, měl za účel prozkoumat, jak se budou jízdní styly vyvíjet do budoucna. Test, probíhající uvnitř vozu, analyzoval šest hlavních parametrů řízení, stanovených odborným instruktorem v autoškole, a porovnal je ve vozech s pohonem na benzin nebo naftu či s alternativními pohony. Sledování zorniček, rozpoznávání obličejů, tepová frekvence a plynulost ovládání rukama a nohama tvořilo jen několik ukazatelů, zařazených do průkopnického testu, na jehož základě byl sestavován jízdní profil motoristy.

.

.

Existuje mnoho věcí, které ovlivňují řidičův styl řízení, samozřejmě to jsou technické dovednosti, ale také sebevědomí, zkušenosti, a dokonce i hudba, kterou poslouchá, a dokud opravdu neusedne za volant, nelze nikdy předvídat, jakým směrem se jeho jízda bude vyvíjet. Zajímavé je zjištění, že také vozidla s alternativními palivy mají vliv na jízdní styl.

Navzdory rostoucímu tlaku na prodej vozidel s alternativními pohony však mezi lidmi stále převažuje negativní pohled na elektromobily. Statistika společnosti Hyundai uvádí, že 22 procent majitelů vozidel na naftu nebo benzin má obavu ohledně nabíjení elektromobilu. Osmnáct procent z nich dokonce řeklo, že by nebylo bezpečné jet s elektromobilem v bouřce, a 12 procent by se necítilo bezpečně při nabíjení svého telefonu v elektromobilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code