Nejekonomičtější vůz spotřebuje míň než padesátník na kilometr

Nejnižších nákladů na pohon a zápis do České knihy rekordů jako automobil s nejekonomičtějším pohonem na trhu dosáhl nový Hyundai IONIQ Electric. Za špatného počasí, v kopcovitém terénu plném uzavírek, se na zhruba 100km okruhu kolem Pelhřimova podařilo dosáhnout hodnoty 0,44 Kč na jeden ujetý kilometr, což představuje rekordní minimum.

Nad rekordem oficiálně dohlížela agentura Dobrý den z Pelhřimova. Pro společnost Hyundai Motor
Czech se tak jedná již o třetí český rekord za tento rok.
Elektromobil Hyundai IONIQ Electric má instalovaný akumulátor o kapacitě 38,3 kWh. Na startu jízdy byla
baterie nabita na 75,5 %, na konci jízdy na 48,5 % (tyto hodnoty byly ověřeny za pomoci autorizované
diagnostiky společnosti Hyundai, která nabízí oproti pouhému palubnímu počítači i data s přesností na
desetiny). Během 102,2 km dlouhé jízdy bylo tedy vybito 27 % akumulátoru, tzn. spotřebováno 10,341 kWh (= 0,101184 kWh/km). Průměrná cena elektřiny v ČR činila v době pokusu o rekord 4,34 Kč.
Vynásobením posledních dvou zmíněných hodnot získáme cenu 0,439138 Kč za kilometr, tedy zaokrouhleně 0,44 Kč.

První letošní rekord byl dosažen v polovině ledna s vozem Hyundai IONIQ Hybrid, který dosáhl spotřeby 3,77 l/100 km. Kromě toho ujel s vozem na jednu nádrž 1030 km, což je další oficiální rekord. To vše za nepříznivých podmínek při teplotách hluboko pod bodem mrazu a na zimních pneumatikách.

Druhého rekordu docílila trojčlenná posádka na trase mezi Říčany a Plzní. Ta v rámci 24hodinového testu zvládla ujet s modelem Hyundai KONA Electric celkem 1 823 km a překonat tak stávající český rekord o 461 km.

Podle slov Jana Pohorského, komunikačního specialisty Hyundai Motor Czech, se modelová řada Hyundai IONIQ od svého vstupu na trh stala mezi zákazníky velmi oblíbenou. Kombinuje výjimečný design, skvělé jízdní vlastnosti a skutečnost, že vozy jsou navíc mimořádně úsporné, potvrzují přímo v terénu v podobě nových českých rekordů, nebo např. v závodech E-Rally.

 

Zdroj: Hyundai Motor Czech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code