Nejen auta: Hyundai získal cenu za robotický oblek

O výsledcích letošní mezinárodní designérské soutěže Red Dot Design Awards, která slaví již 60. výročí, jsme již psali v souvislosti s oceněním pro Peugeot v kategorii Product design. V jiné kategorii, a sice Produktový design (dílčí kategorie Inovativní produkt), zvítězil letos nositelný průmyslový robot VEX (Vest Exoskeleton) společnosti Hyundai Motor Group

Robot VEX je určen především pro pracovníky na montážních linkách, kteří vykonávají jednotlivé pracovní úkony převážně nad hlavou. VEX se uplatní například při montáži dílů na spodní stranu vozidla. VEX si již získal srdce pracovníků, kteří toto zařízení používali v rámci pilotního programu v závodech společnosti Hyundai Motor Group v USA. Zaměstnanci hodnotili zařízení VEX velmi pozitivně, protože snižuje únavu paží a ramen a současně zvyšuje produktivitu a bezpečnost.

Kompaktní konstrukce bylo dosaženo s využitím nejmodernějších technologií, které eliminují potřebu akumulátoru. VEX se nosí jako batoh a s využitím polycentrické osy poskytuje maximální sílu 54 N, což je při hmotnosti zařízení pouhých 2,8 kg ohromující hodnota.

Společnost Hyundai Motor Group pracuje nejen na robotech VEX, ale také na dalším lehkém nositelném zařízení s označením CEX (Chairless Exoskeleton). Pracovníci vybavení zařízením CEX mohou snadno sedět i bez stoličky nebo židle. Společnost Hyundai Motor Group navíc představila také zařízení MEX (Medical Exoskeleton). Hyundai Motor Group plánuje, že na základě těchto nositelných robotů vyvine další roboty za účelem zvyšování produktivity a bezpečnosti práce. Další možností jejich využití je podpora rehabilitace pacientů po různých úrazech.

HMG uvažuje o zavedení robotů VEX v montážních závodech na celém světě. Komerční výrobu zajistí společnost Hyundai Rotem a očekávaná cena bude až o 30 procent nižší než u současných produktů.

Zdroj: Hyundai Motor Czech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code