Nejen auta. Lexus opět vybírá nejlepší design

V letošním již devátém ročníku soutěže Lexus Design Award 2021, což je program podpory nadějných tvůrců, vybírala renomovaná porota z 2079 přihlášených projektů ze 66 různých zemí.

Hlavním cílem soutěže je poskytnout designovým talentům možnost prezentovat inovace prostřednictvím prestižní a uznávané mezinárodní platformy.

Finalistům soutěžního klání se dostane odměny ve formě rad a praktického vedení čtyř předních odborníků na design; dostanou tak životní příležitost proměnit své nápady v prototypy v hodnotě v přepočtu přes půl milionu korun.

Při výběru letošní šestice finalistů hledali porotci pokrokové náměty zhmotňující tři klíčové principy značky Lexus – ‚předvídat‘, ‚inovovat‘ a ‚zaujmout‘ – s důrazem na design směřující k lepší budoucnosti.

Šestice finalistů získá vzácnou příležitost proměnit své návrhy v prototypy pod odborným vedením předních návrhářů. Díky soutěži Lexus Design Award získávají účastníci prostor v globálních médiích s výhodou dalšího posunu v profesní kariéře.

.

Finalisté soutěže Lexus Design Award 2021
  • CY-BO, Kendži Abe (Japonsko)

Udržitelný a opakovaně použitelný obalový materiál, který lze sestavovat jako buňky.

  • Heartfelt, Gayle Lee a Jessica Vea (Nový Zéland a Tonga, působí na Novém Zélandu)

Zařízení umožňující virtuálně obejmout druhého člověka.

  • InTempo, Alina Holovatiuková (Ukrajina)

Bezprsté rukavice napomáhající odvést pozornost od stresujících situací díky neobvyklému využití rytmů a hudby.

  • KnitX, Irmandy Wicaksono (Indonésie, působí v USA)

Digitální 3D pletenina v podobě funkčního textilu pro interakci s materiálem několika způsoby současně (zrakem, sluchem a hmatem).

  • Světlík pro odsolování vody sluneční energií, Henry Glogau (Nový Zéland a Rakousko, působí v Dánsku)

Zařízení, které s využitím mořské vody propouští přirozené difuzní osvětlení, produkuje pitnou vodu a využívá zbytkovou sůl k výrobě energie.

  • Terracotta Valley Wind, Intsui Design (Čína, působí v Japonsku)

Systém odpařovacího chlazení z terakoty (pálené hlíny) pro stanice metra, jenž ke svému fungování využívá průvan způsobovaný jízdou vlaků.

V polovině ledna se šestice finalistů zúčastnila pětidenního semináře se čtyřmi mentory soutěže Lexus Design Award 2021 (Joe Doucet, Sabine Marcelisová, Mariam Kamaraová a Sputniko!). Všichni do svých projektů promítli neuvěřitelné nadšení a prokázali silnou motivaci ponořit se ještě hlouběji a věnovat se nezbytnému výzkumu k dalšímu vylepšování výsledků.

Ačkoli toto školení probíhalo na dálku, díky kombinaci výkonných online nástrojů a dobře připravených finalistů byl celý postup hladký, plodný a příjemný.

Finalisté budou s mentory i dále spolupracovat na vývoji prototypů ještě před vyhlášením vítěze hlavní ceny ‚Grand Prix‘. Porota složená z renomovaných leaderů na poli designu (Paola Antonelliová, Dong Gong, Greg Lynn a Simon Humphries) vybere v dubnu 2021 vítěze hlavní ceny ‚Grand Prix‘ na základě finálních prototypů a prezentace účastníků.

Další informace naleznete na stránkách LexusDesignAward.com

Oficiální hashtag: #lexusdesignaward

O SOUTĚŽI LEXUS DESIGN AWARD

Mezinárodní soutěž Lexus Design Award, pořádaná od roku 2013, podporuje nadějné tvůrce z celého světa. Cílem soutěže je dosáhnout přínosů pro společnost cestou podpory návrhářů a tvůrců, jejichž díla mají potenciál utvářet lepší budoucnost.

Zdroj: Lexus, Toyota Central Europe – Czech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code