Nejen auta. Lexus opět vyhlásil vítěze své designové soutěže

O mezinárodní soutěži Lexus Design Award 2023 pro nadějné tvůrce, která se snaží najít zajímavé nápady a podpořit jejich autory, informujeme každý rok. známe tak již zajímavé projekty jak devátého, tak desátého ročníku.

A čtyři vítězné projekty 11. ročníku oznámil Lexus právě nyní. Vítězné projekty vychází z motta „Design pro lepší budoucnost“. Požadavky na projekty jsou životaschopnost a řešení konkrétního problému, které usnadní život v budoucnosti.

Letos vybírala tříčlenná porota soutěže ve složení Paola Antonelliová, Karim Rashid a Simon Humphries z 2068 projektů, reprezentujících 63 zemí a regionů. Projekty byly posuzovány podle toho, nakolik zohledňují základní principy značky Lexus k rozvoji prosperující společnosti a lepší budoucnosti: předvídat, inovovat, zaujmout a přispívat ke štěstí.

Vítězové soutěže se od poloviny ledna účastní tříměsíčního programu ve spolupráci se čtyřmi mentory z řad špičkových světových tvůrců, jako jsou Marjan van Aubelovou, Joem Doucetem, Yurim Suzukim a Sumayyou Vallyovou.

Žijeme v problematické době, kdy při práci na budoucích návrzích musíme zvažovat otázku, zda budou fungovat i v nadcházejících letech. Jinými slovy, budou stále vyhovovat, budou praktické a možné? Doufám, že přispěji takovým pohledem, aby byly perspektivní. Pro nové kreativní talenty je to odrazový můstek jejich kariéry. Mám velkou radost, že mohu být součástí toho všeho,“ říká mentorka Marjan van Aubelová.

V rámci tohoto programu mohou vítězové rozvinout své nápady a vytvořit prototypy předložených návrhů. Na jaře Lexus představí, jak se prototypy vítězných návrhů podařilo posunout a rozvinout díky spolupráci s mentory.

Ve snaze představit soutěž Lexus Design Award 2023 ještě více lidem z celého světa, budou moci zájemci z řad veřejnosti hlasovat v kategorii „People‘s Choice Award“ (Volba veřejnosti). Každý tak bude moci vybrat ze čtyř vítězů svého favorita, který nejlépe vyjadřuje myšlenku „Design pro lepší budoucnost“. Podrobnosti budou oznámeny v pozdějším termínu.

Vítězové soutěže Lexus Design Award 2023:

 • Fog-X
  Pavels Hedström (Švédsko, působí v Dánsku)
  Rozkládací mobilní přístřešek zachycující kapky mlhy, které proměňuje v pitnou vodu
 • Print Clay Humidifier (Hliněný zvlhčovač)
  Jiaming Liu (Čína)
  Zvlhčovač fungující bez elektrické energie, vyrobený metodou 3D tisku z recyklovaného keramického odpadu
 • Touch the Valley
  Temporary Office (Singapur a Kanada, působí v USA)
  3D puzzle pomáhající zrakově postiženým osobám seznamovat se s fyzickým prostředím
 • Zero Bag
  Kyeongho Park & Yejin Heo (Korejská republika)
  Ve vodě rozpustný obal na oděvy, fungující zároveň jako prací prostředek k odstranění chemických částic z oděvů
Název Fog-X
Fog-X je rozkládací mobilní přístřešek, který zachycováním kapek mlhy dokáže vyrobit až 10 litrů pitné vody denně. Může se používat k získávání vody v suchých oblastech po celém světě, kde se vody nedostává, ale je zapotřebí.
Jméno Pavels Hedström
Země Švédsko, působí v Dánsku
Pavels Hedström zahájil profesní kariéru jako architekt po absolvování magisterského studia architektury (obor Architektura, design, ochrana přírody) na Královské dánské akademii (se specializací na extrémní prostředí). Zajímá jej celostní přístup ke stávajícím ekosystémům.
Název Print Clay Humidifier (Hliněný zvlhčovač)
Print Clay Humidifier je udržitelný zvlhčovač vyrobený z jílu (recyklovaného keramického odpadu) metodou 3D tisku. Může stát samostatně nebo se opírat o zeď či okno, a je tak vhodný i do malých prostor. Jedinečně tvarovaná konstrukce napomáhá k účinnějšímu pohlcování vody. Použitý design je funkční a současně elegantní.
Jméno Jiaming Liu
Země Čína
Jiaming Liu je průmyslový návrhář, snažící se do všedního života lidí promítat svěží perspektivy. V současnosti zkoumá udržitelný design rozkročený napříč kulturami. Narodil se v Číně, kde absolvoval bakalářské studium; nedávno též získal magisterský titul na německé Folkwang Universität der Künste.
Název Touch the Valley
Touch the Valley je 3D topografické puzzle, které mohou skládat zrakově postižené osoby podle reliéfních křivek. Skládání jednotlivých kousků puzzle jim pomáhá lépe vnímat a hmatem poznávat fyzický svět.
Jméno Temporary Office
Země Vincent Lai (Singapur), Douglas Lee (Kanada)

Působí v USA

Temporary Office (Vincent Lai a Douglas Lee) je návrhářský tým absolventů Kalifornské univerzity v Berkeley. Tým pracoval na mezioborových projektech napříč architekturou, veřejnými prostorami, ochranou přírody a produktovým designem. Temporary Office klade důraz na historický výzkum a tradice; snaží se konstruktivně reagovat na neustále se měnící potřeby našeho prostředí s využitím racionálních a současně hravých prostředků.
Název Zero Bag
Zero Bag je nový obal na oděvy s čisticími prostředky na vzorovaném papíru, jenž je upevněn na vodorozpustném plastu. Po zakoupení oděvu zabaleného do Zero Bagu by jej měl uživatel před prvním použitím vyprat i s obalem v pračce. Nevzniká tak zbytečný odpad v podobě obalových materiálů a současně se oděv zbavuje zbytků chemikálií.
Jméno Kyeongho Park & Yejin Heo
Země Korejská republika
Kyeongho Park & Yejin Heo jsou studenti průmyslového designu na Hanyang University (ERICA Campus) v Jižní Koreji. Zajímají se o problematiku společnosti a životního prostředí se zaměřením na uživatelsky orientovaná řešení prostřednictvím designu.

Zdroj: Lexus, Toyota Central Europe Czech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code