Pick-up, nebo luxusní SUV? Rozhodněte sami. Dongfeng Z9 GT

České zastoupení značky Dongfeng je poměrně aktivní. Na trhu je již nyní řada modelů v kategorii crossover, SUV, liftback, sedan a nedávno jsme představili i zajímavé kombi. V nabídce jsou ale i užitkové vozy a právě taková se má brzy objevit i u nás. Bude jím pick-up Dongfeng Z9 GT, který spojuje maximální pohodlí pro pětičlennou posádku, široké pracovní využití a jízdní vlastnosti v terénu. Ty umožňuje pohon všech čtyř kol. Pohonnou jednotkou je dieselový motor o objemu 2,3 litru a výkonu 140 kW, který byl vyvinut ve spolupráci s konzorciem Renault-Nissan.

Kategorie pick-upů je v Česku často přehlížena. Lidé je vnímají většinou jako pracovní stroje, ale ne vždy je to tak, což potvrzuje jejich popularita například v USA. Kabina často nabízí komfort a luxus srovnatelný nebo převyšující jakékoli SUV a ložná plocha je zcela oddělená od kabiny. Není tedy třeba se bát jakéhokoli jejího poškození ostrými hranami a v případě znečištění plochu pro náklad jednoduše opláchnete vodou. Při pohledu na design je navíc každému jasné, že s takovým vozidlem budete dostatečně reprezentovat prakticky kdekoliv i během běžných dní. Můžete s ním přijet kamkoliv. Díky jeho terénním schopnostem téměř doslova,“ vysvětluje Branislav Kocper, CEO společnosti Plastonic, která je importérem značky Dongfeng v Česku.

Exteriér

Oproti svému předchůdci Dongfeng DF 6 narostl nový Dongfeng Z9 GT ve všech směrech. Na délku má nyní 5 520 mm a rozvor byl prodloužen až na 3 300 mm, což umožnilo na podvozek umístit plnohodnotnou kabinu s obrovským prostorem pro pět cestujících. Za ní je navíc ještě ložná plocha s více než 2,4 m², na kterou si  za 13 999 Kč můžete objednat praktickou elektrickou roletu, plně chránící náklad i zavazadla na korbě.

Jako první si každý všimne elegantního a civilního designu, masivní přední masky a příplatkového svítícího pásu. Ten opticky propojuje dvojici předních Full LED světlometů v charakteristickém tvaru písmene „Z“ a objevuje se i vzadu.
Samozřejmostí je čtveřice dveří, přičemž ty zadní díky své šířce už na první pohled nijak neomezují nastupování do druhé řady sedadel.

Interiér

Řidič si může užívat plně digitální 10,25palcový přístrojový panel a posádka 12,8palcovou obrazovku infotainmentu s Wi-Fi připojením. Bohatý je i seznam výbavy. V základu nabídne již zmíněné Full LED světlomety s automatickou aktivací, zadní LED světla, multifunkční volant, úchyty ISOFIX pro dětskou sedačku, tempomat a bezklíčové odemykání i startování vozu. U takto dlouhého vozidla je samozřejmostí také couvací kamera kombinovaná s parkovacími senzory vzadu.

Dále je možné si objednat kožený volant, elektricky nastavitelné sedadlo řidiče i spolujezdce, panoramatické střešní okno a přední radar s pokročilou 360° parkovací kamerou.

Pohon

Pod kapotou bude opět robustní 2,3litrový čtyřválcový turbodiesel Renault M9T-500 s výkonem 140 kW, který používají například užitkové vozy Renault Master či Nissan NV400 s běžným nájezdem výrazně přes 400 000 km. Známe ho však i ze staršího pick-upu Dongfeng DF 6. V tomto případě jde o twin-turbo verzi s točivým momentem rovných 500 Nm, splňující emisní normu Euro 6d, přičemž agregát je přes 8stupňovou automatickou převodovku ZF primárně napojen na zadní nápravu. V případě potřeby je možné připojit i tu přední a vybrat si jeden z 8 jízdních režimů STANDARD, ECONOMY, SPORT, SNOW, SAND, ROCK, MUD a EXPERT.
O komfort na dálnicích, během městských přesunů i průchodnost v terénu se starají kola na 17palcových discích, elektrický posilovač řízení a přední náprava s dvojitými příčnými rameny.

Vzadu je tuhá náprava, díky které můžete pick-up zatížit až 865 kg nákladu, samozřejmě spolu s posádkou v kabině. V terénu se pak řidič může spolehnout na poctivou ochranu podvozku a nájezdové úhly 31° vpředu a 26° vzadu, přičemž Dongfeng Z9 GT zvládne vyjet až 45stupňové stoupání a brodit se vodní překážkou s hloubkou 80 cm. Pro lepší manévrovatelnost v náročných podmínkách je k dispozici režim CRAWL.

Za příplatek 25 479 Kč si Z9 GT můžete vybavit i uzávěrkou zadního diferenciálu, která výrazně zlepší průchodnost a schopnosti v terénu.

Dongfeng Z9 GT bude v Česku dostupný od 934 900 Kč s DPH, v pěti barvách a ve dvou provedeních interiéru – černém a světle hnědém, které bude ideálně ladit s příplatkovou barvou exteriéru Sunset Orange.

 

Zdroj: Dongfeng, Plastonic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code