Prodeje nových vozů v ČR klesají, roste ale prodej ojetin

Prodeje nových vozů, stejně jako v roce loňském, letos klesají. Za prvních pět měsíců letošního roku je propad 9,55 %, což znamená, že nových vozů se v tomto období prodalo o 11.256 méně než v loni. Jen v květnu pak činil pokles plných 6,46 %. Vyplývá to ze statistik Svazu dovozců automobilů (SDA).

Naopak prodejci ojetých automobilů hlásí rekordní nárůsty. Například podle statistik společnosti Auto ESA, která na českém trhu provozuje síť prodejen ojetých vozů, se prodeje v jejích pobočkách meziročně zvedly o rekordních 18 %.

Za nárůst prodejů ojetých vozů může, pro někoho paradoxně, zlepšující se ekonomická situace. Ta sice stále neumožňuje většině obyvatel nakupovat nové vozy,
ale umožňuje jim kupovat vozy na sekundárním trhu, kde se prodávají stále kvalitnější a modernější ojetiny. Zlepšující se ekonomická situace navíc motivuje zákazníky k větší ochotě nakupovat a využívat různých forem financování. To vede k silnému konkurenčnímu boji na trhu financování, což ve svém důsledku zjednodušuje a zlevňuje cestu k novému vozu.

Výsledkem konkurenčního boje jednotlivých prodejců a finančních společností jsou totiž úvěrové produkty, s jejichž využitím si může vůz pořídit skoro každý. Dostupné jsou v segmentu ojetých vozů dnes dokonce již bezúročné úvěry, kde lze získat vůz s nulovou akontací nebo po tak zvané nulové úvěry, kdy si klient půjčí například 200 tisíc korun a splatí 200 tisíc korun, tedy ani korunu navíc.
Ochotu koupit si ojeté vozidlo ještě prodejci dále podporují různými garancemi a zárukami, v rámci kterých má zákazník 100% jistotu bezpečného nákupu, s možností vozidlo bez udání důvodu vyměnit za jiné.

Zdroj: Auto Esa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code