Skupina Stellantis v loňském roce posílila

Loňský rok automobilek byl poznamenán mnoha problémy, spojených s výpadky dodávek důležitých komponentů, což vedlo k neschopnosti plnit objednávky zákazníků a poklesu prodejů. Přesto na situaci dokázaly některé reagovat a  zabránily výraznějším propadům.

Některé z nich si dokonce zachovaly pozitivní výsledky hospodaření. Skupina Stellantis N. V. tak vykázala za rok 2022 dokonce rekordní výsledky s čistým ziskem 16,8 miliardy EUR a hospodářským výsledkem z provozní činnosti ve výši 23,3 miliardy EUR.

Peugeot 408

Z hlediska budoucího vývoje je důležité, že rostou všechny regiony. Mimoevropský trh skupiny Stellantis – Blízký východ, Afrika, Jižní Amerika, Čína, Indie, Asie a Tichomoří – zvýšil čistý obrat meziročně o 34 % a více než zdvojnásobil svůj příspěvek k hospodářskému výsledku z provozní činnosti na 3,8 miliardy EUR pro rok 2022, čímž dosáhl pokroku v dosažení cíle více než 25 % celosvětového čistého ročního obratu do roku 2030.

Zároveň se podařilo dosáhnout snížení počtu závad na dodaných vozidlech tři měsíce po dodání konečnému zákazníkovi o téměř 30 %.

Meziročně se zvýšil celosvětový prodej bateriových elektromobilů (BEV) o 41 % na 288 000 vozidel. V současné době prodávají značky skupiny Stellantis 23 vozů BEV, do konce roku 2024 se má portfolio BEV to bude 47 elektrických modelů, přičemž cílem je do roku 2030 nabízet více než 75 BEV a dosáhnout celosvětového prodeje 5 milionů BEV.

Jeep Avenger

Značka Jeep® představila model Jeep Avenger, vůbec první plně elektrický SUV značky Jeep, který byl vyhlášen Evropským autem roku 2023. Představila také plně elektrické vozy Jeep Recon a Wagoneer „S“, oba určené pro severoamerický a další významné mezinárodní trhy. Značka Ram na začátku ledna 2023 představila elektrický model Ram 1500 REV, jehož sériová verze bude k dispozici v posledním čtvrtletí roku 2024.

Peugeot e-208

Stellantis je na trhu EU30 jedničkou v prodeji elektrických užitkových vozidel a dvojkou v celkovém prodeji BEV, přičemž v Itálii je nejprodávanějším BEV na trhu nový Fiat 500 a ve Francii Peugeot e-208. Skupina zaujímá první místo v prodeji plug-in hybridů (PHEV) na americkém trhu, Jeep Wrangler 4xe je nejprodávanějším plug-in hybridním vozem v USA a Kanadě.

Zajímavou aktivitou mimo oblast automobilového průmyslu je strategické partnerství se společností Archer, v rámci kterého byla oznámena výroba ikonického elektrického letounu Midnight s kolmým vzletem a přistáním (eVTOL), který má pomoci odlehčit přetíženým městským dopravním komunikacím.

Pro urychlení vývoje svých vodíkových vozů oznámila skupina svůj záměr získat majetkový podíl ve společnosti Symbio, světové jedničce v oblasti vodíkové mobility.

Jeep Avenger

Zároveň pokračuje vývoj platforem STLA Brain, STLA SmartCockpit a STLA AutoDrive. V druhé polovině roku 2023 bude zahájeno testování prototypů na silnicích a na konci roku 2024 bude zahájena výroba technologických platforem. Akvizice společnosti aiMotive umožnila skupině Stellantis posílit své možnosti v oblasti umělé inteligence a autonomního řízení.

Cílem pro rok 2030 jsou čisté příjmy ve výši 20 miliard EUR a hrubá marže kolem 40 %. V roce 2022 došlo k 25% nárůstu ve srovnání s rokem 2021.

Pozn.: Všechna finanční srovnání se vztahují pro forma k finančnímu roku 2021.

Zdroj: Stellantis, P Automobil Import

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code