Švéd v žigulíku, žigulík ve filmu.

Tisková zpráva, dne 26. března 2018

Automobilka Lada v Toljatti měla v sedmdesátých letech západnímu světu ukázat zázrak sovětské prosperity. Byla dokonalou utopií, o které se nikdo neodvážil pochybovat.

O více jak čtyřicet let později prodělává miliardy rublů ročně a pomalu se rozpadá.

A nikdo se jí neodváží dotknout.

Švédský krizový manažer má v upadající továrně předvést zázrak kapitalistického obchodního modelu. Bo Inge Andersson, bývalý voják, který už jednu ruskou automobilku vzkřísil, přichází do Toljatti s malým týmem a velkým cílem. Stát se prvním cizincem, který společnost dovede k zisku. A nikdo se mu neodváží vzdorovat. Zatím.

S prvními kroky k záchraně se odhaluje podstata světa kolem. Sovětský sen v nadživotní velikosti za sebou zanechal jen opuštěná letní střediska a provinční vojenské přehlídky. Velké plány pro obyvatele Toljatti nic neznamenají. Co udělají, až jim někdo začne obracet svět vzhůru nohama?

 


Trailer filmu Švéd v žigulíku

Celovečerní dokumentární filmový debut Petra Horkého Švéd v žigulíku vstoupil do českých kin ve čtvrtek 22. března. A vzbudil rozruch a skvělé ohlasy! Švéd v žigulíku je totiž o velkých plánech a ještě větší absurditě.

Příběh švédského krizového manažera, který měl vrátit zpět zašlou slávu největší a nejlepší automobilcebývalého Sovětského svazu, už měli možnost vidět televizní diváci v Japonsku (NHK TV) a Finsku (veřejnoprávní YLE TV).

Světová premiéra filmu proběhla v rámci amsterdamského mezinárodního festivalu IDFA 2017,tu českou měl Švéd v žigulíku 9. března v rámci Festivalu Jeden svět.

Tvůrci se s filmem dostali do sekce Changing Face of Europe největšího severoamerického dokumentárního festivalu Hot Docsv Torontu, kde budou v květnu soutěžit v sekci středometrážních filmů.Dále pak  Doc Edge Festival New Zealand, polský MilleniumDocsAgainstGravity, festival v Sevastopolu, slovenský Febiofest a Finále Plzeň.

Tým filmu: Petr Horký (scénář, režie), Milan Bureš (kamera), Filip Veselý (střih), Martin Jůza – Krutart (producent); koprodukce Česká televize – tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové, Státní fond kinematografie.

Zdroj: www.turner.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code