Toyota v Šanghaji představí elektromobil

Přestože u nás to vypadá, že nebudeme ani po roce pěstování virové epidemie moci vystrčit nos ze dveří, v Číně již probíhají i velké společenské akce. Mezi patří i Šanghajský autosalon, který nás v souvislosti s auty určitě bude zajímat a který proběhne pro veřejnost od 21. do 28. dubna 2021.

A na tomto autosalonu budou k vidění věci, které se dříve zdály velmi nepravděpodobné. Rostoucímu tlaku na přechod od klasických spalovacích pohonných jednotek k ideologii elektromobilismu, označovanému v rozporu s realitou za technologii s nulovými emisemi, podléhá jedna automobilka za druhou. Na šanghajském autosalonu tak představí nové elektrické SUV s bateriovým pohonem i Toyota. Ta ještě nedávno považovala podle dostupných prohlášení elektromobily za cestu, která je pro svou materiálovou náročnost nevhodná.

Toyota potvrdila, že na nadcházejícím šanghajském autosalonu představí SUV střední třídy, které bude bateriovým elektromobilem. Nové SUV, o němž automobilka v Evropě poprvé informovala na prosincovém fóru Kenshiki, bude postaveno na nové podvozkové platformě Toyota e-TNGA. Ta se pyšní mimořádnou všestranností a možností snadného přizpůsobení pro nejrůznější typy vozů a je základem i modelu Corolla.

Základní princip této platformy spočívá v tom, že klíčové prvky zůstávají pevně na svém místě, zatímco jiné se mění. Výsledkem je možnost upravovat šířku, délku, rozvor i výšku vozidla. Platforma tak  umožňuje navrhovat vozidla s pohonem samotných předních či samotných zadních kol, resp. vozy s oběma poháněnými nápravami. Široká škála baterií a elektromotorů zase dovoluje přicházet s vozidly různého typu nebo způsobu použití.

Podle dostupných informací se nebude jednat o jediný elektromobil značky. V plánu jsou další modely, které umožní značce přežít emisní limity, prakticky vylučující v dohledné budoucnosti prodej jiných, než elektrifikovaných vozů.

Zdroj: TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH, redakčně upraveno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code