Vznikl čtvrtý největší výrobce automobilů na světě

Závaznou dohodu o fúzi svých aktivit podepsaly Fiat Chrysler Automobiles NV (dále jen „FCA“) a Peugeot SA (dále jen „skupina PSA“). Ve vzniklé společnosti bude každá ze stran vlastnit 50 % akcií. Vznikne tak čtvrtý největší výrobce automobilů z hlediska objemu a třetí největší z hlediska obratu.

Na základě souhrnné výsledovky za rok 2018 obou značek se očekává roční objem prodejů 8,7 milionu vozidel, konsolidovaný obrat téměř 170 miliard EUR, zisk z provozní činnosti více než 11 miliard EUR a výnos 6,6 %.

Nový subjekt bude mít zastoupení po celém světě, s portfoliem značek, které bude pokrývat všechny klíčové segmenty osobních vozů včetně luxusních a prémiových automobilů. Dále pak budou v nabídce zastoupeny  SUV, pick-upy a lehké užitkové vozy. Toto zastoupení bude těžit ze silné pozice FCA v Severní a Latinské Americe a z  postavení skupiny PSA v Evropě. Zeměpisná rovnováha nové skupiny bude výrazně posílena: podle agregovaných údajů za rok 2018 bude 46 % jejího obratu dosahováno v Evropě, 43 % v Severní Americe.

Více než dvě třetiny vozů se soustředí na dvě platformy:„small“ a„compact/midsize“, přičemž na každou z nich připadnou 3 miliony vozidel ročně.

Spojením plánují obě strany uspořit ročně 3,7 miliard EUR. S technologiemi, výrobky a platformami by mělo být spojeno přibližně 40 %, dalších cca 40 % představují úspory v nákupy, dosažené především díky objemu a sjednocení cen. Zbývajících 20 % úspor budou představovat jiné oblasti – marketing, IT, režijní náklady a logistika. Tyto odhadované synergie nepočítají s uzavíráním jakýchkoliv výrobních podniků.

Nový subjekt bude mít novou strukturu řízení. Představenstvo bude složeno z 11 členů, přičemž většina z nich bude nezávislých. Pět z nich jmenuje FCA a její hlavní akcionář (včetně Johna Elkanna jako předsedy) a pět dalších skupina PSA a její hlavní akcionáři (včetně člena zastávajícího funkci senior direktora a místopředsedy). Po provedení operace bude v představenstvu zasedat jeden zástupce zaměstnanců z FCA a jeden ze skupiny PSA. Generálním ředitelem bude během počátečního funkčního pětiletého období Carlos Tavares, který bude rovněž zastávat funkci člena představenstva.

Nizozemská mateřská společnost nového subjektu bude kótována na finančních trzích Euronext (Paříž), Borsa Italiana (Milán) a New York Stock Exchange a bude se opírat o silnou pozici ve Francii, Itálii a Spojených státech.

Očekává se, že dokončení fúze bude trvat 12 až 15 měsíců. Fúze podléhá obvyklým podmínkám, zejména hlasování akcionářů obou skupin na mimořádných valných hromadách a dodržení regulačních požadavků (antimonopolní a jiné zákony).

 

Zdroj: PSA Groupe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code