Vznikla další značka luxusních automobilů

Na světě je dnes několik automobilových značek, které jsou synonymem luxusu. Jsou takové, které se na výrobu drahých vozů, prošpikovaných špičkovými technologiemi specializují od svého počátku, jiné byly založeny automobilkami vyrábějícími běžné produkční vozy jako samostatný brand pro jejich luxusní vozy. Na silnicích tak potkáváme například Lexusy, patřící k Toyotě, dříve se k nám dovážely vozy Infiniti automobilky Nissan.

Další značky vznikly osamostatněním úspěšných modelů, jako například značka DS, známá již před víc než šedesáti lety jako ikonický model Citroenu, kterým létal Fantomas.

Posledním příspěvkem do řady těchto nových značek je IONIQ, kterou právě dnes představila společnost Hyundai Motor Company jako značku, zaměřenou na elektromobily, napájené akumulátory.

Vznik nové samostatné značky, do které byly vyčleněny aktivity, spojené s elektromobilitou, je od koncernu Hyundai zřejmě taktickým krokem. Ten umožňuje pokračovat ve výrobě klasických a hybridních automobilů pod základní značkou Hyundai a oddělit ji obchodně od nové značky.

Nová značka jde naproti aktuálně protežovanému směru vývoje, jehož existence a šance na úspěch závisí dnes primárně na direktivních legislativních opatřeních, nebo dotačních titulech. U zákazníků ale musí kvůli limitům, které svým majitelům nastavuje, zatím o svou budoucnost bojovat. Teprve budoucnost ukáže, zda tato varianta mobility bude hromadně dosažitelným řešením pro všechny, kteří dnes jezdí auty se spalovacími motory.

Hyundai Motor v příštích čtyřech letech představí pod značkou IONIQ tři nové speciální modely, po nichž budou následovat další. Vytvořením značky IONIQ Hyundai reaguje na tlak legislativy, nutící automobilky k formálnímu snižování emisí. Značka se přitom netají ambicí dosáhnout vedoucí postavení na globálním trhu s elektromobily. Parametry, na které se chce zaměřit, jsou například ultra rychlé nabíjení, prostorný interiér a napájení z akumulátorů, dále na budoucí inovace v oblastech designu, technologií a služeb.

Hyundai poprvé použil označení IONIQ, které vzniklo spojením anglických slov „ion“ (iont) a „unique“ (jedinečný), když oznámil „Project IONIQ“, dlouhodobý výzkumný a vývojový projekt. Z tohoto projektu vzešlo vozidlo s označením IONIQ, které bylo představeno značkou Hyundai v roce 2016 jako první a jediný model na světě s výběrem tří různých elektrifikovaných pohonů – ve verzích Hybrid, Plug-in Hybrida Electric – pro jediný druh karoserie.

Hyundai uvede pod novou značkou na trh řadu elektromobilů s číselným označením IONIQ 5 / IONIQ 6 / IONIQ 7. Sudá čísla se budou používat pro sedany, lichá čísla pro SUV.

Prvním modelem značky IONIQ bude středně velké SUV IONIQ 5, které bude představeno na začátku roku 2021. IONIQ 5 vychází z koncepčního elektromobilu „45“, jehož premiéra se uskutečnila na mezinárodním autosalonu IAA 2019 ve Frankfurtu nad Mohanem. Designéři společnosti Hyundai se při návrhu designu modelu IONIQ 5 inspirovali minulostí a doplnili ji nejmodernějšími parametrickými pixely – jedinečnými stylistickými prvky, jimiž se budou vyznačovat i budoucí modely IONIQ.

V roce 2022 představí společnost Hyundai sedan IONIQ 6, odvozený od nejnovějšího koncepčního elektromobilu „Prophecy“, prezentovaného v březnu.

Na začátku roku 2024 bude následovat IONIQ 7, velké SUV, vycházející ze studie vnějšího designu Prophecy, charakterizované aerodynamickou siluetou s vyváženými proporcemi.

Modely značky IONIQ budou zkonstruovány na elektrické globální modulární platformě E-GMP (Electric Global Modular Platform), umožňující rychlé nabíjení a dlouhý dojezd.

Koncern nedávno oznámil cíl prodávat jeden milion elektromobilů napájených akumulátory a dosáhnout 10% podílu na trhu, a stát se tak lídrem na globálním trhu s elektromobily do roku 2025. Cílem společnosti Hyundai Motor Company v rámci Strategie 2025 je být třetím největším výrobcem elektromobilů na světě do roku 2025. Kromě elektromobilů s palivovými články hodlá prodávat 560 000 elektromobilů napájených z akumulátorů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code