Zemřel vám někdo při dopravní nehodě? Víte, co v takovém případě dělat?

Počet lidí, kteří každý rok umírají na silnicích, je enormní. Světová zdravotnická organizace dokonce hovoří o tzv. epidemii smrtelných dopravních nehod.

„Na celém světě každoročně zemře v důsledku silničních dopravních nehod 1,35 milionu lidí, každý den tak přijde o život 3700 osob. Jeden zbytečně vyhaslý lidský život každých 23 vteřin. Dopravní nehody jsou celosvětově osmou nejčastější příčinou smrti,“ uvádí Libor Budinaz Autoklubu ČR.

Roman Budský z Platformy VIZE 0 doplňuje: „Dění na silnicích nejednou připomíná bojovou zónu, celosvětově jsou však počty usmrcených a zmrzačených lidí výrazně vyšší, než v důsledku válečných operací. Celospolečenské ekonomické následky dopravní nehodovosti v řadě států dosahují až tří procent HDP. I v České republice jsou obrovské a v roce 2018 přesáhly částku 80 miliard korun.“

Ke Světovému dni obětí dopravních nehod, který vyhlašuje Organizace spojených národů každoročně na třetí listopadovou neděli, se připojuje i Česká republika. Celosvětový den vzpomínek tradičně zahajuje pietní akt u Památníku obětí dopravních nehod u nultého kilometru dálnice D1 v Praze 4 na Chodově, letos to bude 17. listopadu.

Zástupci Českého sdružení obětí dopravních nehod, Platformy VIZE 0 a Autoklubu ČR u příležitosti Světového dne obětí dopravních nehod v pondělí 11. listopadu 2019  představili aktualizovanou a současně rozšířenou publikaci „ABC poškozených a pozůstalých po obětech dopravních nehod.“ Jejím hlavním cílem je poskytnout potřebné rady těm, kteří se po dopravní nehodě ocitají v nelehké životní situaci. Pojednává o otázkách sociálního zabezpečení i pojišťovnictví, zároveň představuje databázi obsahující judikáty vztahující se k odškodňování obětí dopravních nehod. Nechybějí ani rady psycholožky, jak se vyrovnat s nastalou těžkou životní situací.

Publikace je v elektronické podobě, je možné ji stáhnout ZDE, nebo na webových stránkách www.csodn.czwww.platformavize0.cz a www.autoklub.cz.

Zdroj: Autoklub ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code