Co dělat při poruše automobilu na rušné silnici

Porucha automobilu bývá nepříjemná a stresující, a jak už tomu tak bývá, stane se vždy v tu nejméně vhodnou chvíli. Jedeme po rušné dálnici, je noc, silně prší a najednou – defekt pneumatiky. Jak se těchto situací obávají řidiči, to ukázal nedávný celoevropský průzkum veřejného mínění , z jehož výsledků vyplývá například to, že pro 85 % evropských motoristů je defekt pneumatiky o to horším zážitkem, když mají v autě malé děti.

Velmi zajímavá data poskytl zmíněný výzkum o chování řidičů při nehodě. Je překvapivé, že 18 % evropských řidičů by nechalo děti v porouchaném autě zaparkovaném u silnice a vydalo se pro pomoc. Tento přístup je nejběžnější mezi středoevropskými řidiči: 81 % Poláků a 67 % Čechů by nechalo děti čekat v autě a vydalo se pro pomoc. Naopak pouze 3 % Britů a 6 % Němců by volilo takový postup, pokud by zůstali stát na kraji rušné silnice.

 

Uvíznout na kraji dálnice, obzvláště s malými dětmi v autě, to může být zlý sen. Motoristy by ale nemělo ani napadnout nechat spolucestující v autě, zatímco oni budou hledat pomoc. Doporučujeme motoristům držet se rad vydaných mezinárodním Automobilovým svazem.

Rady pro zvýšení bezpečnosti řidiče a spolucestujících:

• Zastavte na kraji silnice co nejvíce vpravo a kola také natočte vpravo. Nechte zapnutá obrysová světla a blikat všechny blinkry.

• Vyjděte z vozidla dveřmi po pravé straně a postarejte se o to, aby všichni vaši spolucestující udělali totéž. Pokud máte s sebou ve vozidle reflexní vesty, oblečte si je.

• Zajistěte, aby vaši spolucestující nevstupovali na vozovku ani na krajnici a aby děti byly pod neustálou kontrolou.

• Pokud stojíte s porouchaným automobilem na rušné silnici, nepokoušejte se ani o jednoduchou opravu.

• Po sehnání pomoci se vraťte a počkejte u svého vozidla (v bezpečné vzdálenosti od vozovky a krajnice. Pokud je to možné, ustupte na násep či za svodidla).

Řešením jsou bezpečnostní pneumatiky

Těmto nepříjemným situacím, pokud jsou spojeny s defektem pneumatiky, se dnes již dá předcházet. Díky bezpečnostním pneumatikám, jako jsou např. pneumatiky Goodyear RunOnFlat, nemusí řidiči v případě defektu pneumatiky riskovat a stát s autem u krajnice. Tato technologie jim totiž umožňuje, aby i se zcela vypuštěnou pneumatikou dojeli kamkoli v okruhu osmdesáti kilometrů, pokud budou dodržovat maximální rychlost osmdesáti kilometrů v hodině. Řidiči tak mohou pohodlně dojet na bezpečné místo, do servisu či domů.

Není proto divu, že respondenti zmíněného výzkumu projevovali mezi automobilovými doplňky největší zájem o bezpečnostní pneumatiky typu RunOnFlat. Celých třiadevadesát procent evropských řidičů uznává, že s bezpečnostními pneumatikami by se za jízdy cítili mnohem bezpečněji.

Jak funguje pneumatika s technologií RunOnFlat

• RunOnFlat je pneumatika, která řidiči umožní pokračovat v jízdě i po jejím defektu, a to dokonce i v případě, kdy zcela ztratila tlak.

• Pneumatiky RunOnFlat mají v bočnicích výstužné vložky, jež jim umožňují nést váhu celého vozidla, třebaže jsou zcela vypuštěné.

• S pneumatikami RunOnFlat mohou řidiči pokračovat v cestě přinejmenším dalších 80 kilometrů rychlostí osmdesát kilometrů v hodině, přestože je pneumatika zcela prázdná. Motoristé tak bezpečně dojedou domů nebo do servisu.

• Automobily vybavené pneumatikami s technologií RunOnFlat nutně potřebují systém monitorující tlak vzduchu v pneumatice, který řidiče v případě defektu pneumatiky automaticky varuje a informuje o poklesu tlaku v pneumatice – technologie RunOnFlat je totiž tak bezpečná, že si řidiči bez tohoto varování ani nemusí všimnout defektu a náhlé změny tlaku v pneumatice.

 

Zdroj foto: Freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code