Co dělat, když narazíte na agresora za volantem?

Agrese na silnicích neustále přibývá a nám nezbývá nic jiného než jen nečinně přihlížet brutalitě, která kolem nás probíhá. Pokud nic nezměníme, tak to bude jen horší. Je nutné vylepšit nejen policejní úspěšnost včasného řešení problému, ale začít i u sebe. Naučit se reagovat na agresi účinnou sebeobranou, která pomůže ve výsledku i policii.

Je mylný názor, že bezpečnost společnosti zajišťuje jen policie a armáda. V praxi to není reálné. Největší problém je neschopnost alespoň základní obrany u běžných lidí. Lidé se musí naučit základům sebeobrany stejně tak, jako základům první pomoci. Tak jako při znalosti první pomoci můžete udržet zraněného člověka při životě, dokud nepřijede sanitka, kde mu bude poskytnuta odborná péče, tak můžete při znalosti sebeobrany alespoň zmírnit následky útoku na svou osobu a dát šanci policii na reakci.

Auto má bez nadsázky téměř každý nebo je přinejmenším občasný řidič. Za volantem se lidé často jako mávnutím proutku změní. Z milého ohleduplného člověka je rázem agresivní tvor a to nezáleží na pohlaví. Nejčastější obrázek agresivního chování je na křižovatkách a v dopravní zácpě. V této napjaté atmosféře stačí malý impuls, který spustí následný sled událostí. Takové zatroubení z netrpělivosti na auto před námi může spustit nežádoucí reakci. Nejen že jsme nic neurychlili, ale ještě jsme se ocitli v ohrožení. Může se stát třeba toto: Dotčený řidič vystoupí z auta a naštván jde k vašemu autu s evidentní snahou vám ublížit za to, že jsme si dovolili na něj zatroubit.

Co dělat v této situaci, kdy naštvaný řidič jde k vám?

Za prvé – nevystupujte z auta a snažte se zamknout.

Za druhé – snažte situaci zklidnit třeba tím, že se omluvíte. Nic vyostřujte nadávkami nebo neslušnými gesty. Omluva vás moc nestojí a za předejití násilí to stojí, ikdyž můžete být v právu. Raději zbytečně neriskovat. Nevíte čeho všeho je dotyčný schopen. Vaše zatroubení mohla být poslední kapka, která u něj přetekla a veškerý nahromaděný vztek bude chtít vybít na vás.

Může se stát, že i přes snahu situaci zklidnit se rozhodne k útoku. Máte-li v autě u řidiče připravenou nějakou zbraň, třeba teleskopický obušek, tak si ho připravte k použití. Rozbije-li útočník okénko a bude se snažit si otevřít dveře, tak připraveným obuškem ho zasahujte přes prsty, tímto mu zabráníte dveře otevřít. Pokud nemáte zbraň, používejte ruce a lokty.

Podaří-li se útočníkovi přece jenom dveře otevřít a bude vás chtít vytáhnout ven, tak se snažte zabránit tím, že ještě dřív než vás chytí, vyndejte nohy od pedálů a nasměřujte je proti útočníkovi. Pak stačí jen kopat tak aby nemohl útočník vlézt do auta a neměl možnost se dostat na vás. Ruce používejte na krytí obličeje a k rozdávání ran.

Chytí-li vám nohu, tak okamžitě kopejte volnou nohou proti prstům u ruky, za kterou vás drží. Klidně mu prsty hranou boty odřete nebo zlomte, hlavně že vás pustí. Bude-li mít zlomený nebo naražený třeba jen jeden prst, bude se bát vás opět chytat za nohy. Nebude mít možnost vás vytáhnout ven z auta.

Odstoupí-li útočník od auta, tak nevystupujte. Zabouchněte otavřené dveře a zamkněte je.Tím se rázem útočník ocitne na začátku, ale s tím rozdílem, že má pochroumané ruce od kopanců. Půjde-li to, tak se snažte ujet a vyhledat pomoc. Incident nahlásit na policii už kvůli pojistné události. Okénko něco stojí. Potřebujete protokol o události od policie pro pojišťovnu.

Toto je jen jeden popis toho, co se může stát. Kompletní popis a pochopení, jak se bránit v autě třeba i jak si poradit s otravným spolujedcem, je na kurzu sebebobrany pro řidiče. Tento kurz se jmenuje „Sebeobrana za volantem“. Své okolí se dá dobře využít k lepší sebeobraně a auto není vyjímkou.

Foto: Pixabay.com

1 komentář: „Co dělat, když narazíte na agresora za volantem?

  • 5. 11. 2018 (13:07)
    Permalink

    Výborný článek, věcný, přesný.Pomozme policii odhalovat agresory, nemůže na to být sama.Natácejme na kamery a nestyďme se oznamovat.Snad se jednou podaří tento fenomén potlačit.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code