Dnes je světový den spánku. S Fordem můžete bezpečně vyzkoušet rizika mikrospánku

Většina z nás ví, že při nedostatku spánku jsme mrzutí, rychleji stárne kůže a hůře se soustředíme. Spánková deprivace však může také vážně narušit schopnost řídit. Únava stojí až az pětinou všech dopravních nehod.

Schopnosti člověka, který zůstává vzhůru déle než 18 hodin, jsou podle odborníků narušeny v podobné míře jako po konzumaci alkoholu. Ford si nechal zhotovit „spánkový oblek“, který umožňuje bezpečně vyzkoušet negativní účinky únavy. Na video se můžete podívat zde.

Použili jsme speciální brýle, které napodobují mikrospánek. To je nekontrolovatelná reakce na únavu, která může vést k tomu, že řidič jede deset sekund i déle poslepu, někdy dokonce s otevřenýma očima,“ řekl Dr. Gundolf Meyer‑Hentschel, ředitel Meyer‑Hentschelova institutu, který spánkový oblek vyvinul. „Nechtěl bych řídit ani sedět v autě s někým při takové míře spánkové deprivace. Od obleku si slibujeme, že ti, kdo ho vyzkoušejí, si odnesou větší pochopení pro důležitost spánku.

 

 

Brýle propojené s aplikací v chytrém telefonu dokážou zařídit, že řidič půl sekundy nic nevidí. Doba se potom postupně prodlužuje – až na maximálních deset sekund. V kombinaci se speciální čepicí, vestou a návleky na končetiny, což všechno dohromady váží více než 18 kilogramů, vzniká celkový efekt, jenž se podobá účinkům silné únavy.

Vystřízlivět je jediný způsob, jak snížit hladinu alkoholu pod maximální povolenou úroveň, a jediný lék na únavu přináší spánek. Zastavit na bezpečném místě a 20 minut si zdřímnout, to může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. A pokud ani to nestačí, měli byste se opravdu dostat domů jiným způsobem,“ dodal Dr. Meyer‑Hentschel.

Dopravní nehody jsou nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí. Ford začlení ukázky spánkového obleku do bezplatných kurzů Driving Skills for Life (DSFL), které jsou určeny řidičům od 18 do 24 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code