Test Peugeot 5008 GT Elektromotor 157 kW / 210 k, baterie 73 kWh

Tento největší model osobního vozu od Peugeotu oslavil loni 15 let na trhu. Postupem času se vyvinul z velkého cvalíka do modelu, který svými řezanými rysy dokáže zaujmout a vzbudit pozornost. Tvary karoserie se každou další generací nebo faceliftem dále kultivují a přináší nové podněty. Ty samozřejmě najdeme také uvnitř v prostoru pro cestující, ale i v motorovém prostoru.

Tentokrát jsme vyzkoušeli, jak tento velký vůz funguje ve své třetí generaci a s elektrickým pohonem.

Exteriér

Model 5008 třetí generace prošel změnami, které zachovaly siluetu, ale vyhladily základní tvary.

Nová je bezrámová maska chladiče, lamely pod světlomety jsou opět tři a připomínají tak lví drápy. Nové světlomety jsou ještě užší, více horizontální a dominantnější než u předchozí generace. Samozřejmě již od první úrovně výbavy používají LED technologii. Na ně navazují zalomená světla pro denní svícení, zařezávající se svisle do nárazníku. Světlomety mají funkci přídavného osvětlení do zatáčky (EVS), která optimalizuje viditelnost až do rychlostí 90 km/hod. Pozornost si zaslouží funkce „Foggy Mode“ ve Full LED světlometech, která nahradila mlhová světla, kdy se při zapnutých zadních mlhových světlech rozsvítí potkávací světla se sníženou intenzitou.

V bílém laku nejlépe vynikne struktura masky chladiče, která jakoby vyrůstá z okolní plochy a díky segmentům měnícím velikost do ní úžasně prolíná.  Modernější vzhled získaly i znaky GT (přední blatníky a víko zavazadlového prostoru), modernizovaná jsou i zadní světla. Také používají technologii Full LED (včetně couvacích světel) a mají tvar 3D lvích drápů jako světelný podpis. Směrovky používají posuv světla. Světla jsou ukryta za průhledným kouřovým sklem, které navazuje na černou lištu zavazadlového prostoru a vizuálně rozšiřuje zadní část.

Interiér

Změny uvnitř vozu jsou patrné na první pohled a posunuly celý interiér výrazně dopředu. Designéři opustili klasické členění přístrojové desky s kapličkou před řidičem a prostředním panelem. Místo něho použili velmi elegantní a subtilní řešení, kde spojili panel před řidičem i prostřední panel do jedné zakřivené plochy, vysoce posazené nad přístrojovou deskou. Panel je uchycen zezadu, jeho spodní hrana je od přístrojové desky oddělena a prostor mezi nimi osvětlen, takže panel vypadá, jako by se nad přístrojovou deskou vznášel.

Jak určitě znalci vědí, Peugeot na pracovišti řidiče používá uspořádání, kde se na displej díváme ne skrz volant, ale je nad volantem. Ten je pro tento účel tvarově přizpůsoben tak, že je zploštěn nejen dole, kde je to kvůli pupíkům řidičů i řidiček, ale i nahoře, aby nestínil přístrojům. Nový koncept přístrojové desky tak tomuto konceptu ještě více pomohlo a vyšší řidiči si mohou nastavit volant výš bez toho, že by si zakrývali přístroje.

Praktické je, že zůstal oddělený panel pro přístup do infotainmentu, k médiím a ovládání klimatizace. Oproti předchozímu řešení, které připomínalo klaviaturu, má jednu obrovskou výhodu. Tlačítka jsou větší, ikony čitelnější, na slunci je vidíte a nemusíte si pamatovat, co které dělá.

Startovací tlačítko a kolébka řazení se přesunuly na přístrojovou desku a uvolnily tak místo na středovém panelu. Ten má zvláštní, hokejkový tvar, vytvářející záliv pro držáky nápojů a poměrně velkou schránku se zásuvkami pro připojení telefonů.

Konstrukce zadních sedadel se oproti předchozí generace nezměnila. Druhá řada sedadel je tvořena posuvnou lavici dělenou v poměru 60/40 s opěradly v poměru 40/20/40, což představuje dokonalou kombinaci modularity a pohodlí. Opěradla sedadel ve druhé řadě se nezávisle sklápějí v 5 polohách, což cestujícím zajišťuje pohodlí na dlouhých cestách. Zvláštní pozornost byla věnována povrchové úpravě, kdy bylo u všech sedadel použito čalounění v kombinaci kůže a textilu.

Přístup ke třetí řadě sedadel je slušný díky systému Easy Access. Ten umožňuje sedadla ve druhé řadě zcela sklopit a zároveň posunout dopředu. Ovládání usnadňuje páčka na boku sedadla druhé řady, která byla oproti přechozímu provedení otočena o 90 stupňů a je tak lépe kryta před poškozením. V kombinaci s širokým otevřením velkých zadních dveří umožňuje tento systém pohodlné usazení ve třetí řadě pro všechny cestující bez ohledu na jejich výšku. Do vozu 5008 se tak pohodlně usadí až sedm cestujících.

Všechna sedadla jsou velmi pohodlná, v první řadě jsou vyhřívaná, s možností nastavení polohy 3 řidičů do paměti a prodloužení sedáku. Testovaná verze navíc nabízela možnost výběru několika masážních režimů.

Druhá řada zaujme třemi samostatnými sedadly s možností samostatného nastavení sklonu opěradla, což oceníte zejména na delších cestách, kdy už člověk neví, jak by si sednul.

Pod podlahou kufru se skrývají dvě nezávislá, sklopná a odnímatelná sedadla třetí řady. Díky většímu rozvoru zde mají cestující nejvíc místa pro nohy ze zatím testovaných vozů. Přesto je třetí řada vhodnější nejspíš pro děti, které se lépe protáhnou poměrně malým průlezem za druhou řadou sedadel a nebude jim vadit méně hluboký prostor pro nohy, takže nebudou mít kolena až u brady.

Zavazadlový prostor má objem v závislosti na použitých sedadlech od 259 litrů při sedmi cestujících, 748 při pěti a 1815 při dvou cestujících. To je sice oproti předchozí generaci o pár litrů méně, ale stále dostačuje pro většinu potřeb. Další prostor nabízí možnost sklopit přední sedadlo spolujezdce (pro nakládání dlouhých předmětů do 320 cm).

Pohon

Pohonné jednotky modelu Peugeot 5008 dnes zahrnují tři základní varianty. Hybridní, plug-in hybridní a čistě elektrický. Oproti předchozí generaci z nabídky vypadly samostatné spalovací motory a to jak benzínový tříválec 1.2 PureTech výkonem 96 kW (130 koní), tak i naftový čtyřválcový motore 1.5 BlueHDi se stejným výkonem.

Zůstala mild-hybridní jednotka Hybrid 136 e-DCS6 s výkonem 136 koní a 6st. automatem, kterou jsme testovali v minulé generaci a Plug.in hybrid s výkonem 195 koní.

My jsme testovali třetí variantu, čistě elektrický pohon s výkonem 210 koní s baterií o kapacitě 73 kWh, která by měla teoreticky umožňovat dojezd 495 kilometrů. Píšu teoreticky, protože vlivů, které tuto hodnotu mohou výrazně změnit, je hodně. Jízdní styl, typ a profil silnice, počasí, zatíženost, to vše se spotřebou a tím i dojezdem umí dost slušně zahýbat.

V poněkud chladnějším březnovém počasí při jízdním stylu který se nijak neomezoval, jsme dosáhli kombinovanou spotřebu lehce nad 25 kWh/100 km. To není málo a naznačuje, že dojezd téměř 500 kilometrů bychom nedosáhli. Ale zkušenost, že uváděné hodnoty dojezdu je potřeba při kombinovaném provozu s větším podílem města a dálnic třeba dělit dvěma a v zimě raději třemi, už máme déle.

Počasí má také vliv na dobu nabíjení. Automobil sice umí optimalizovat režim nabíjení, ale při nízkých, nebo naopak vysokých teplotách je třeba počítat s delší dobou, při potřebě plného nabití z minima to znamená na běžné nabíječce někde u McDonaldu alespoň hodinu.

Jízdní vlastnosti

Podvozek odpovídá charakteru vozu a jeho hmotnosti, dané váhou baterií. Je měkčí, až komfortní, i když na větších nerovnostech se rázy dostanou až k pozadí cestujících. Nápravy dokážou zvládat většinu nerovností a ve spolupráci s pružením a tlumiči vychytají prakticky vše. Zvládají i dynamičtější jízdu klikatými okreskami.

Slušně funguje rekuperace, která kromě výroby elektřiny při zpomalování také šetří brzdu a nohu řidiče, který na ni nemusí šlapat. Pro potřebné zpomalení při jízdě z kopce tak většinou stačí sundat nohu z pedálu akcelerátoru a auto zpomalí na požadovanou rychlost samo.

Závěr

Peugeot 5008 si na trhu své místo už našlo. Jak jsem psal minule, je řazeno do kategorie SUV, ale je důstojným nástupcem kategorie mnohaúčelové kategorie MPV

je auto, které na trhu své místo má. Je sice uváděn jako příslušník kategorie SUV, ale svými parametry navazuje na dříve oblíbenou a nevím proč pozapomenutou kategorii MPV. Svému majiteli nabízí prostor, komfortní jízdu, ekonomický provoz i design, který se postupem vývoje posouvá na špičku nabídky trhu. Standardně nabízí sedm míst, přestože místa ve třetí řadě jsou vhodná spíše pro děti a jejich využití znamená zmenšení zavazadlového prostoru.

Modely třetí generace jsou vybaveny modernější technologií, z nabídky vypadly nejlevnější motory, což znamená i nárůst ceny. Nejlevnější hybridní verze tak už nezačíná na částce 700 000 Kč, ale 810 000 Kč. Plug-in hybrid začíná 70 000 Kč nad milionem a nejdražší je čistě elektrická verze se silnějším motorem 170 kWh a baterií 96,9 kW za 1 275 000 Kč.

ext a foto: Jan Švéda   

Galerie:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code