Příprava auta na jaro: Na co nezapomenout?

Už u vás doma proběhl jarní úklid, nebo ho teprve plánujete? Tak jako tak – stejnou péči si po zimě zaslouží i váš čtyřkolový miláček. Pojďme si ukázat, jak auto správně připravit na novou sezónu a co není dobré vynechat.  

Teplé počasí už klepe na dveře a láká nás provětrat své auto na první jarní projížďce. Všichni řidiči, včetně těch, co se v zimě báli vyjet a sedali za volant jenom v těch nejnutnějších případech, mohou začít slavit, protože i podle předpovědí to vypadá, že to pravé jaro už je opravdu tady! Ať už letos vyrazíte na kratší výlety za město, nebo na delší dovolenou za hranice, je důležité svůj vůz dobře přichystat. Na něco je lepší nechat kouknout odborníky, něco ale hravě zvládnete sami!

Projděte popořadě vnější část, interiér a podvozek

Prvními místy, na která bychom se měli zaměřit, jsou stěrače, čelní sklo, karoserie a samozřejmě pneumatiky. U stěračů zkontrolujte, zda dobře stírají, popř. vyměňte jejich gumičky, které zimu nemusely vydržet.

Čelní sklo mohou při jízdě poškodit různé kamínky nebo štěrk. Pokud tedy někde objevíte mikropoškození, jenž se s další jízdou může rozšířit, doporučujeme kontaktovat pojišťovnu a domluvit se na dalším postupu.

Prohlédněte také karoserii, která má za cíl zabránit korozi. Drobná poškození by měla jít rozleštit speciálními spreji, které zakoupíte na každé větší pumpě. Vyplatí se nešetřit. Závaznější vady na kráse autolaku bude lepší přenechat do servisu.

Přezutí pneumatik se vyplatí neuspěchat

Podle legislativy se můžete na letních gumách prohánět bez obav z pokuty od 1. dubna, takže pokud jste ještě nepřezuli, můžete se do toho s chutí pustit. I do budoucna ale pamatujte na to, že přezutí pneumatik je potřeba dobře zvážit a pečlivě sledovat počasí. „I když se začátek dubna zdá teplý, z ničeho nic se ještě může objevit poslední sněhová nadílka. Navíc, pokud přezujete a teplota spadne pod 7 °C., nemají letní gumy tak dobrou přilnavost, čímž se prodlouží brzdná dráha a zhorší ovládání v zatáčkách,“ uvádí Jitka Kořánová z Toyoty.

Zatočte se špínou

K dobře připravenému vozu neodmyslitelně patří čistota. Necháme na vás, zda se na čištění vrhnete s kýblem a saponátem nebo vyrazíte do (klidně i ruční) myčky. Poté přejděte na interiér: přes zimu jste si do vnitřku totiž zřejmě nanesli sníh, jehož částice zůstávají a mohou nepříznivě působit na podlahu. Takže vyluxovat, vyčistit, vyklepat a nastříkat sprej na čalounění i palubovou desku.

Techniku přenechte raději profesionálům

Auto je přeci jen změť kabelů a komponent, kterým do hloubky rozumí jen odborníci. Ti mají i lepší vybavení. V autoservisu by vám tak určitě měli zkontrolovat brzdy, brzdové destičky a případně vyměnit brzdovou kapalinu.

Nesmí chybět ani celková kontrola podvozku, který v zimě kvůli solím dostává pořádně zabrat. Otestovat se pak vyplatí také baterii (zejména pokud jste auto šetřili a nejezdili s ním) a klimatizaci. V té se díky změně teploty mohou tvořit plísně, což vede ke zhoršení kvality vzduchu, a dokonce i vyšší spotřebě.

„Některé servisy nabízí v jarním období také speciální akce na péči o klimatizaci za zvýhodněných podmínek. Z vlastní zkušenosti víme, že zákazníci tyto akce oceňují – například u nás je mohou využít pravidelně každý rok,“ doplňuje Kořánová.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code