4 tipy na méně známé výlety v okolí Prahy

Ať už hledáte cíl pro poslední prázdninové výlety, nebo už plánujete, kam budete vyrážet během podzimních víkendů, nevynechejte tato čtyři úžasná místa, která se skrývají nedaleko hlavního města.

Rozhledna Radovič

Celoročně přístupnou rozhlednu Radovič najdete na stejnojmenném vrchu u Velvar. Má sice jen tři metry, přesto nabídne krásný výhled právě na Velvary, ale také na České středohoří, horu Říp, Mělník a Kladno, za jasného počasí odtud můžete spatřit i Krušné a Lužické hory a Krkonoše. Je také perfektním místem pro piknik – na její plošině je totiž i stůl s lavicemi.

Zdymadlo Hořín

Pochází z konce 19. století a protože je chráněnou a před dvěma lety zrekonstruovanou technickou památkou, udrželo si zdymadlo Hořín na Vltavě svůj někdejší půvabný vzhled. Zdymadlo překonává Vraňanský jez a je nejvyšším plavebním stupněm v úseku Praha – Mělník. V roce 1996 tu vznikla ještě malá vodní elektrárna, jejíž kanál bývá využíván také pro veslařské závody.

Zdymadlo Hořín

Písečný přesyp

Na východním okraji Přírodního parku Kersko-Bory najdete unikátní a dodnes pohyblivou písečnou dunu, která tu vydržela už od čtvrtohor. Tehdy s sebou proud řeky Labe přinášel nánosy štěrku a písku, a jeho nejjemnější části vítr nafoukal do tvaru tohoto přesypu. Tahle zvláštní „pláž“ je však výjimečná také několika pískomilnými živočišnými druhy, které tu žijí – například mravkolvi nebo svižník lesní.

Bývalý Švehlův památník

Původně měl připomínat československého politika Antonína Švehlu. Pak ho ale stát zabavil a používal jako pomník obětem nacismu a padlým bojovníkům za svobodu během druhé světové války. Dnes se mu kvůli jeho špatnému stavu i posazení uprostřed zeleně přezdívá český Stonehenge. Najdete ho ve Ždánicích.

Tip na cestu:

Podívejte se na video ze seriálu Počesku z produkce české Toyoty, které vás těmito místy provede a zároveň vám ukáže praktickou trasu, díky níž můžete všechna tato místa můžete pohodlně zvládnout i během jediného dne.

Udělejte si screenshot mapy, nabijte nejnovější Toyotu Prius s plug-in hybridním pohonem a solárními panely na střeše, ať je vaše cestování co nejekologičtější, a vyrazte.

Zdroj foto a video: Toyota Česká republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code