Na hory autem: Proč zahodit klasické škrabky na skla a k čemu využijete starý koberec?
Jarní prázdniny odstartovaly a Češi ve velkém míří na hory, a to většinou osobním autem. Než tedy vyrazíte, měli byste si stav svého kovového oře prověřit. Samozřejmostí by měla být kontrola stavu pneumatik, nabití baterie či doplnění provozních kapalin. Nezapomeňte ani na komfort uvnitř auta, s nímž pomohou třeba měkké a teplé potahy sedaček nebo volantu. Na co si ještě dávat pozor, jak si ulehčit škrábání skel a co si přibalit jako doplňkovou výbavu?
V prvních okresech už začaly letošní jarní prázdniny, a to znamená začátek další vlny zvýšené návštěvnosti horských oblastí. Také se chystáte vyrazit autem s rodinou na prázdninovou lyžovačku? Pak berte v potaz, že i když v nížinách aktuální počasí působí téměř jarně, na horách – zejména v Krkonoších – v posledních dnech připadlo řádné množství sněhu. Auto je tak potřeba na cestu do hor řádně připravit. Zimní pneumatiky už máte od podzimu přezuté, sněžné řetězy nachystané v kufru… Na co dalšího byste se měli zaměřit? Pokud jste během uplynulých zimních měsíců pravidelně vyjížděli, zkontrolujte například vzorky pneumatik a natlakování kol. Pokud jste příliš nejezdili, zkontrolujte, zda máte dostatečně nabitou autobaterii. Kontrole by neměl uniknout ani stav provozních kapalin nebo autožárovek.
Už jste letos měnili stěrače?
Hodit se může také doplnit na maximum nemrznoucí směs do ostřikovačů. Té se totiž během zimy spotřebuje mnohem více, takže se rychleji spotřebovává. Ujistěte se také, že používáte kvalitní zimní směs. Kromě kapaliny do ostřikovačů v zimě pamatujte i na samotné stěrače, které v chladných a vlhkých měsících dostávají zabrat více než v jiných ročních obdobích. „Pokud během mrazivých nocí zapomínáte stěrače odklápět, možná jste je už párkrát museli pracně oddělovat od skla, protože byly přimrzlé. Pokud jste je odtrhli násilím, mohli jste poškodit gumový povrchu a stěrač tak nebude fungovat, jak má, případně vám poškrábá sklo. Ověřte si tedy, že máte stěrače v pořádku, a pokud ne, neváhejte s jejich výměnou. Tu se ostatně doporučuje provádět alespoň jednou ročně. A příště, až vám stěrače přimrznou, si raději počkejte, zapněte v autě topení a nechte je odmrznout. Potřebujete-li vyrazit rychle, zkuste stěrače odmrazit roztokem vody s alkoholem,“ radí Daniela Jičínská, Brand manager Magnet 3PAGEN, který nabízí řadu šikovných produktů a vychytávek pro motoristy.
Neškrábejte s námrazou i povrch skel
Co se skel týče, právě jejich zamrzání a škrábání je typickou zimní „kratochvílí“ řady řidičů. Při parkování během noci na horách se přitom mrazu pravděpodobně nevyhnete. Námraze čelního a zadního skla efektivně zabraňují speciální fólie, nezapomeňte si je tedy přibalit. I tak se ale nejspíše nevyhnete škrábání bočních skel. Víte ale, že klasická plastová škrabka není na tuto práci ideální? „Kromě námrazy na sebe totiž při škrábání nabírá i byť mikroskopické uhlíkové částice, které se na sklech usazují při běžném provozu. Ač malé, jsou tyto částečky silně abrazivní a umí skla nepěkně poškrábat. Mnohem šetrnější je použití moderní elektrické škrabky. Ta se zahřeje, námrazu rozpustí a jemně odstraní,“ dává tip Daniela Jičínská.
Do přihrádky dejte sluneční brýle, do kufru lopatu a starý koberec
Pro cestu na hory se vám mohou hodit i další položky, které v povinné výbavě sice nefigurují, ale rozhodně ledacos ulehčí. Pokud zapadnete v závěji, oceníte menší lopatu, s níž odhrabete sníh kolem kol, a také kus starého koberce, který hravě nahradí speciální protiskluzové podložky pod kola. Do přihrádky palubní desky si dejte sluneční brýle – oceníte je při nízkém slunci, ale i za jasného zasněženého dne, kdy se paprsky od sněhu nepříjemně odrážejí. Samozřejmostí by měla být i teplá deka, dobrá baterka či powerbanka s nabíječkou mobilu, kdybyste zůstali trčet v koloně nebo zapadli. A nezapomeňte také na trochu pohodlí a vybavte auto teplými potahy na sedačky.
Zdroj fotografií: Toyota Česká republika, Pexels