Potahy sedaček mohou dobíjet mobily
Díky nové výrobní technologii, 3D pletení, používané mimo jiné při výrobě běžecké obuvi, oděvů nebo nábytku, získají i zákazníci automobilek možnost navrhovat si bezešvé potahy sedadel sami. Jako první s touto novinkou přichází Ford.
Nová technologie zároveň umožňuje vyrábět látky se zabudovanou konektivitou, integrovaným vyhříváním, ovladači oken či zrcátek, bezdrátovým nabíjením telefonů nebo snímači, sledujícími zdravotní stav řidiče. Navíc lze takto přidat zakázkové detaily, například kapsy nebo dodatečné polstrování, a rovněž používat prodyšnější materiály.
Vedle větší designérské flexibility přináší 3D pletení také snížení počtu výrobních kroků a menší objem odpadu. Není díky němu zapotřebí stříhat a sešívat tolik kusů látek jako při výrobě běžných potahů. Stroje na 3D pletení mohou používat různé druhy příze, od polyesteru přes vlnu, hedvábí či uhlíková vlákna až po recyklované materiály.
Další přednost pro zákazníky znamená možnost mít na předních sedadlech jiný design potahů než vzadu, popřípadě použít vzadu specifický design potahů pro děti nebo pro zvířata. Rovněž barevné kombinace a grafické prvky lze přizpůsobit potřebám zákazníka.
Potahy vyrobené metodou 3D pletení jsou preciznější, kvalitnější a mají méně záhybů. 3D pletením lze teoreticky vyrábět jakoukoli část interiéru. Palubní deska nebo výplně dveří by mohly dokonce měnit vzhled v závislosti na pozorovacím úhlu.
Prvním modelem značky se snímatelnými potahy je nový Ford Puma. Potahy mají elegantně integrované zipy a jejich vzhled lze podle přání zákazníka personalizovat různými obrázky, texty nebo logy. Zákazník se může také rozhodnout, zda chce mít snímatelné potahy textilní, nebo kožené, popřípadě je střídat podle sezony. A protože jsou pratelné, lze je snadno zbavit nečistost, tudíž interiér vozu vydrží déle vypadat jako nový.
Zdroj: Ford Motor Company