Chystáte se uložit auto nebo motorku na zimu do garáže? Pozor na nenechavce!

Přestože se ještě vrátilo posledních pár dní babího léta, konec motorkářské sezony se neodvratně blíží. Stále častější chladné počasí připomíná, že je čas připravit garáž na zimu. Ať už v ní schováváte jednostopého krasavce, auto nebo jiné cenné vybavení, je potřeba je pečlivě zabezpečit. Garáže jsou totiž pro zloděje zlatý důl – a majitelé jim cestu dovnitř často výrazně ulehčují.

Na co si dát pozor?

V loňském roce z garáží zmizely součástky na auta a motorky za neuvěřitelných 67 milionů korun. Částka možná svou výší překvapí, důvod je ale zřejmý – součástky se dají jednak snáze ukrást, jednak také jednodušeji prodat. Tomu odpovídá í velmi nízká míra objasnění těchto krádeží, která se pohybuje okolo 10 %. Není to potěšující zpráva, ale zkrátka a dobře – s ukradenými součástkami se už pravděpodobně nikdy nepotkáte. Zlodějům navíc nahrává špatné zabezpečení garáží, které přitom ukrývají majetek v řádech statisíců.

Šetřit na zámku se nevyplácí

Stejně tak pečlivě, jako vybíráme zámek na vchodové dveře do domu nebo bytu, bychom měli vybírat i ten ke garáži.

Jestliže ji chrání stahovací vrata, zabezpečíme je visacím zámkem doplněným petlicí. Zabezpečení by mělo odolat výkyvům a rozmarům počasí a zároveň vytvořit pro zloděje překážku, přes kterou neprojde. Je potřeba vybrat odolný zámek, který zloději zabrání ho překonat. Při nákupu to znamená zajímat se o jeho certifikaci a požadovat ten, který má alespoň třetí třídu odolnosti. Vyšší třída totiž znamená delší dobu nutnou k překonání zámku. Běžný amatérský zloděj už takový zámek jednoduše nezdolá.

Krycí plachta chrání nejen proti prachu

Je jedno, zda v garáži máte veterána nebo sbírku trofejí. Zloděj se rád poohlédne po všem, co lze zpeněžit. Pokuste se ho proto zbytečně nelákat a zamezit výhledu do garáže. Věci a stroje uvnitř přikryjte plachtou, drobnější můžete schovat do bezpečnostní krabice nebo úložného boxu.

Dobrým řešením jsou i bezpečnostní uzamykatelné systémy typu X Safety Box, které můžete připevnit k jakémukoliv pevnému povrchu. Motorku, čtyřkolku nebo třeba další sezonní výbavu pak jednoduše zajistíte řetězem.

Máte v garáži okno? Zavřete ho!

Necháváte v garáži otevřené okénko na ventilaci kvůli větrání? Pro průměrného zloděje je jeho otevření otázkou deseti vteřin. Nenechte se ukolébat ani dojmem, že by se skrz něj dovnitř nedostal – zloději jsou často velmi vynalézaví a obratní a nezadají si s „hadími“ muži. Všechna okna v garáži proto důsledně zavírejte, ideálně na uzamykatelnou kličku. Velmi dobrou službu prokáže i bezpečnostní neprůhledná folie. Zabrání snadnému rozbití skla, a navíc si přes ni zloděj nemůže garáž obhlédnout a vytipovat.

Samostatné garáže chraňte kamerou

Zatímco garáž u domu máme relativně pod kontrolou, samostatné garáže v odlehlých částech měst už představují velké riziko. Pohyb lidí okolo bývá minimální, zabezpečení pokulhává a zloději tak mohou krást poměrně nerušeně. Samozřejmostí by i zde měla být kvalitní bezpečnostní závora nebo petlice na dveřích spolu s visacím zámkem určeným do náročných klimatických podmínek.

Zabezpečení můžeme doplnit bezpečnostní kamerou nebo čidlem reagujícím na pohyb. Nezapomínáme ani na pravidelnou kontrolu garáže – a to i během zimních měsíců.

Pozor na sociální sítě

Říkáte si, co má garáž společného se sociálními sítěmi? Nic a hodně zároveň. Pokud na ní sdílíte příspěvek ze zazimovávání motorky nebo úklidu garáže, ke které přidáte fotografii, obsahující údaje o poloze garáže, návod pro zloděje je na světě. Sociální sítě se v posledních letech staly lovnými vodami pro tipaře, kteří si na nich jednoduše vyhlédnou až příliš sdílné majitele motorek a aut. Jestliže o svůj poklad nechcete přijít, zvažte, co na sebe v internetovém prostředí prozrazujete, a to především v různých hobby skupinách, kde nemáte přehled o všech členech. Není nutné se hned odstřihnout od online světa, ale alespoň nebýt konkrétní ohledně svého bydliště nebo termínu další dovolené.

 

Zdroj: Tokoz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code