Experimental. Koncept, kterým Opel ukazuje svou představu o budoucnosti
Koncepty jsou modely, které mají za cíl zaujmout pozornost, představit nové technologie a ukázat, jak si ta či která automobilka představuje budoucnost. Při pohledu časem zpět tak můžeme vidět na koncepčních vozech minulosti prvky, které se nyní běžně vyskytují v sériové výrobě. Jsou zde ale věci, ke kterým doba ještě nenazrála, nebo naopak vývoj pokračoval tak rychle, že se do výroby ani nedostaly.
Opel Experimental je přesně takovým modelem, na kterém výrobce odhaluje nová řešení, chystaná pro další generace sériových vozů, ale i vizionářská řešení, kterých se možná ani nedočkáme.
Ultramoderní design exteriéru Opelu Experimental je avízem, kam a jak se chce značka Opel ubírat v nadcházejících letech. Nejvýraznějšími momenty konceptu jsou aerodynamika, prostorný interiér s odlehčenými sedadly a head-up displej nové generace.
„Opel Experimental je předzvěstí nastupujících modelů. Ukazuje nový design i nové technologie, které se objeví v příštích produkčních Opelech. Úžasný koncept znovu dokládá průkopnického ducha automobilky Opel,“ říká Florian Huettl, generální ředitel německé automobilky.
„Náš nový koncept Experimental je představuje krystalickou formu moderní designerské Bold and Pure. Dává tvar našim vizím o automobilu blízké budoucnosti. Mnoho designových momentů i použitých technologií bude vidět na příštích sériových modelech. Design konceptu je extrémně aerodynamický a prostorný interiér slibuje zcela nový
emotivní zážitek,“ dodal Mark Adams, viceprezident automobilky Opel odpovědný za design.
Hned na první pohled koncept Opel Experimental zaujme absencí chromovaných dílů. Osobitost a sofistikovanost dodávají proporcím vozu namísto toho další prvky vnějšího osvětlení a výrazná kontrastní grafika. Nový bateriový crossover je postavený na nejmodernější platformě Stellantis BEV a disponuje pohonem všech kol. V zájmu aerodynamické efektivity zmizela i tradiční zpětná zrcátka, namísto toho jsou do C-sloupků integrovány kamery se zorným úhlem 180°.
Přídi konceptu zdobí prosvětlené logo „Blitz“ značky Opel. Je lemováno táhlými svítícími horizontálními „křídly“ a v podobném duchu je vyvedená i záď vozu s originálně řešeným brzdovým světlem. Do čelní masky, která vychází z již sériově používané koncepce Opel Vizor, jsou integrovány špičkové technologie: Senzory, lidar, radar a kamery.
Splývavá silueta konceptu Opel Experimental není efektivní jenom na pohled. Pohyblivé spojlery vpředu i vzadu zvyšují aerodynamickou účinnost, stejně jako zadní difuzor. V závislosti na aktuální jízdní situaci se spojlery vysouvají nebo zasouvají.
Koncept dostal také speciální pneumatiky z recyklované pryže vyvinuté ve spolupráci s firmou Goodyear, kterou jsou obuty na třísegmentová kola značky Ronal. Jejich design je nejenom atraktivní, ale i vysoce aerodynamiky účinný.
Zatímco svými vnějšími rozměry se Opel Experimental řadí do kompaktního C-segmentu, interiér nabízí prostor vozů o třídu vyššího D-segmentu. Volant lze snadno sklopit, pokud není potřeba. Umožňuje to systém „steer-by-
wire“ (řízení po drátech), který nepotřebuje tradiční mechanické součásti a tím také snižuje hmotnost vozu.
V interiéru jsou využity nejmodernější elektrochromické materiály, které přispívají k dokonalé pohodě v prostoru cestujících. Kromě toho reaktivní materiály zlepšují i funkčnost – pokud například do slepého úhlu vjede jiný vůz, zobrazí se varování ve výplních příslušných dveří a také na head-up displeji. Tím se zvýší bezpečnost
cestujících i ostatních účastníků silničního provozu.
Na provedení pracoviště řidiče je vidět minimalistický přístup k návrhu vozu: Řidiči si mohou personalizovat
informace podle svých potřeb na štíhlém „technologickém můstku“, nejmodernější věrzi panelu Pure Panel, kterým jsou vybaveny současné sériové modely automobilky Opel. Namísto konvenčních obrazovek jsou informace nebo zábava prezentovány pomocí rozšířených projekčních technologií s podporou umělé inteligence a hlasovým ovládáním.
Pomocí prosvětlené dotykové plošky Pure Pad, umístěné u předního okraje středové loketní opěrky, má řidič snadný a rychlý přístup k nejčastěji používaným ovládacím prvkům, funkcím a aplikacím.
Lehká všestranně nastavitelná sedadla kombinují subtilní ale velmi pevnou konstrukci. Tím je zaručen nejenom komfort sezení, ale toto řešení zvětšuje i vnitřní prostor.
Opel Experimental je pokračovatelem dlouhé a úspěšné tradice koncepčních vozů připravených německou automobilkou z Rüsselsheimu, která tuto tradicí zahájila už v roce 1965, kdy Opel jako vůbec první evropská značka představil legendární designovou studii Experimental GT.
Bateriový crossover oslaví svou světovou premiéru na letošním veletrhu IAA Mobility v Mnichově (5. až 10. září 2023).
Zdroj: Opel, O Automobil Import