Elektromobil pro dopravu do práce plánuje údajně až polovina českých řidičů.

Praha, 15. března 2018. Každý druhý Čech dojíždí do práce 15–30 minut, což v ranním provozu odpovídá nanejvýš 20 kilometrům. Tím nejrozšířenějším dopravním prostředkem je automobil. Podle vlastních slov by na takovou vzdálenost 89 % řidičů stačil elektromobil. Ten nejpozději do 10 let plánuje údajně pořídit 56 % respondentů.

Dojezdový čas do práce je u Čechů pod celosvětovým průměrem, který je hodinu a devět minut. 81 % Čechů trvá cesta do půl hodiny, nejčastěji, ve 47 %, je to 15–30 minut, což odpovídá asi 20 kilometrům. Češi se, pravděpodobně s ohledem na vazby na bydliště, vyznačují nízkou pracovní mobilitou, a to nejen ve formě stěhování za prací, ale i dojížděním. Jen 4 % by byla ochotná se za prací přestěhovat, stejné procento by bylo ochotno dojíždět dál než 50 km.

V sousedních zemích, v Polsku a Německu, dojíždějí průměrně okolo hodiny, v Rakousku dokonce 70 minut. Nejhůře jsou na tom v Izraeli, kde se průměrný dojezdový čas do práce pohybuje nad 1,5 hodiny.

Do zaměstnání se přitom Češi nejčastěji dopravují autem, ať již soukromým (53 %), nebo firemním (6 %). Zatímco např. ve Francii je populární tzv. spolujízda, kdy se do práce svezou jedním vozem kolegové nebo sousedé, u nás tento systém využívá 14 % populace a drtivá většina jezdí sama, popř. s někým z rodiny.

Elektromobil si v následující dekádě podle realizovaného průzkumu údajně plánuje pořídit 56 % řidičů, 16 % dokonce už do pěti let. Největší zájem projevují Pražané – třetina z nich totiž do práce dojíždí hodinu a při cestě dosud preferují hromadnou dopravu.

 

Průzkum byl realizován v listopadu 2017 prostřednictvím online nástroje Instant Research. Průzkumu se zúčastnilo 525 respondentů z českých domácností, které vlastní osobní automobil.

 

Zdroj: Volkswagen Finacial Services, redakčně upraveno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code