Nejen auta. Hyundai vyvinul podvozek, který vám odveze třeba kočárek

MobED (Mobile Eccentric Droid), který dnes společnost Hyundai Motor Group (HMG) dnes odhalila, je malý transportér, využívající nejmodernější robotické technologie.

Plochá, hranatá karoserie jezdí na čtyřech velkých kolech s nezávislým zavěšením. To umožňuje udržovat karoserii v optimální poloze a zachovávat jízdní stabilitu dokonce i na skloněných a nerovných cestách. Toto zavěšení a odpružení kol spolu s volně nastavitelným rozvorem náprav a flexibilním řízením umožňuje transportéru jízdu v komplikovaném městském prostředí.

MobED může sloužit rovněž jako dětský skládací kočárek nebo vozidlo pro volný čas. Má nezávisle nastavitelnostá kola a kompaktní rozměry karoserie. To z něho dělá optimální řešením pro doručování zboží a zásilek, doprovodné služby nebo filmování. Vynikající manévrovatelnost je také důležitým předpokladem pro využití v roli servisních robotů provozovaných ve vnitřních prostorách i venkovním prostředí. Po dostatečném zvětšení ho lze využívat také pro přepravu lidí jako zařízení pro seniory nebo hendikepované osoby.

Vnější délka je 67 cm, šířka 60 cm a výška 33 cm. Hmotnost je 50 kg. Rozvor náprav je při jízdě vyšší rychlostí 65 cm. Pro manévrování v nízkých rychlostech a komplikovanějších prostředích se může zkrátit na 45 cm. Dokáže jet nejvyšší rychlostí 30 km/h. Sada akumulátorů s kapacitou 2 kWh umožňuje cca čtyři hodiny jízdy na jedno nabití.

Přizpůsobuje se různým povrchům vozovky a prostředím optimalizací polohy karoserie a kol. K tomu přispívají technologie vozidla. Například vyspělý „pohon s excentrickým kolem“, systém řízení, brzdová soustava a regulace výšky ze světa high-tech. Tři elektromotory uložené v každém kole poskytují výkon a zajišťují přesné řízení. To umožňuje optimalizaci celkové polohy karoserie.

Konstrukční uspořádání každého kola s vlastním zdrojem pohonu a systémem řízení umožňuje otáčení vozidla na místě a jeho pohyb všemi směry. Výsledkem je velká pohyblivost dokonce i v těsných prostorách. Systém regulace polohy karoserie stabilizuje polohu karoserie změnou výšky každého kola podle stavu povrchu vozovky. Rázy od nerovností pomáhají pohlcovat také 12“ vzduchem plněné pneumatiky.

MobED bude vystaven v expozici společnosti Hyundai Motor Group na veletrhu CES 2022, který se koná ve dnech 5. až 8. ledna 2022 v Las Vegas.

Zdroj: Hyundai Motor Czech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code