Skupina PSA testuje autonomní řízení v rámci evropského projektu L3Pilot

Všechny automobilky rychleji nebo pomaleji směrují k cíli prodávat automobily, které nepotřebují řidiče. Cestu k dosažení plného autonomního řízení si rozdělily do 5 etap, zde označovaných jako úrovně. Vývojem řešení a testováním jeho použitelnosti pro běžný provoz se zabývá i skupina PSA, zahrnující francouzské automobilky Citroen, Peugeot a od roku 2017 i německý Opel a britský Wauxhall.

Od začátku dubna jezdí v rámci evropského projektu L3Pilot po běžných francouzských silnicích vozy vybavené systémy pro autonomní řízení 3. úrovně 1. Během doby celého projektu bude 6 až 8 vozů skupiny intenzivně testovat autonomní funkce na silnicích s oddělenými jízdními pruhy v každém směru.

Skupina PSA v tomto projektu získává zkušenosti ve vývoji autonomních vozidel za využití globálního ekosystému partnerů, k nimž patří evropské automobilky, výzkumná centra, instituce zabývající se silničním provozem, aj.

Cílem projektu L3Pilot je vyzkoušet a ověřit autonomní řízení jako efektivní a zabezpečené řešení pro dopravní prostředek. Všechny testy proběhnou v několika evropských zemích v běžném provozu. Umožní vyhodnotit technické aspekty, chování při jízdě, přijetí ze strany uživatelů, dopad na provoz a bezpečnost v různých podmínkách jízdy (městský provoz, silnice, dálnice).

Na tento čtyřletý evropský projekt, který byl spuštěn v roce 2017, bylo vyčleněno celkem 68 milionů eur, z čehož polovinu hradí Evropská komise. Skupina prostřednictvím svého programu AVA „Autonomous Vehicle for All“
postupně rozvíjí jednotlivé funkce autonomního řízení.
Funkce 2. úrovně jsou již nyní k dispozici u vozů DS 7 Crossback, DS 3 Crossback, Peugeot 508 a 508 SW.

 

Více o projektu L3 na www.l3pilot.eu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code