Soutěž elektromobilů v dojezdu pokračuje
Jedním z hlavních limitů většího rozšíření prodejů elektromobilů je kromě dlouhé doby nabíjení a s tím spojeného složitějšího plánování jízd, větší hmotnosti i vyšší ceny, hlavně jejich dojezd. Automobilky snaží vylepšovat parametry ve všech uvedených oblastech, ale je to pomalá cesta, místy těžce průchozí. Proto se rády pochlubí každým, byť i drobným zlepšením.
Nyní se sešly zprávy od dvou automobilek z jednoho koncernu, prezentující posun dojezdu u dvou sesterských modelů. Jedním je Peugeot E-208 a druhým Opel Corsa electric. Zlepšení ujeté vzdálenosti je dosaženo především dalším vývojem nikl-mangan-kobaltové (NMC) baterie. Konstruktéři dále zapracovali i na efektivitě celého pohonného řetězce. Vylepšení se týká obou modelů, používajících stejnou koncernovou techniku.
Opel Corsa electric, poháněný elektromotorem o výkonu 115 kW, má nově dojezd až 429 km (WLTP), což je asi o 6 %, resp. 24 km více než dosud. Vůz nyní spotřebuje jen 14,2 kWh elektrické energie na 100 km jízdy. Na nabití na 80 % postačí malému elektromobilu 30 minut na DC 100 kW nabíjecí stanici.
Model ocenila i odborná porota specializovaného německého e-magazínu „electricar“, který koncem loňského roku vyhodnotil Corsu Electric v tradičním velkém srovnávacím testu jako „Nejlepší vůz do města“.
Cena Corsy Electric GS s prodlouženým dojezdem zůstává stejná, tedy 769 990 CZK. Standardní výbava verze GS zahrnuje i takové položky, jako je např. automatická klimatizace, 1300 zadní kamera, 16“ litá kola nebo sportovní podvozek.
Peugeot E-208 je dlouhodobě nejprodávanějším elektromobilem segmentu B v Evropě. Jeho elektrický dojezd verze vybavené motorem o výkonu 156 koní (115 kW) se zvýšil na 433 kilometrů, což je nejlepší hodnota v segmentu. Oproti stávajícímu provedení to znamená nárůst o 23 kilometrů.
I Peugeot se může pochlubit oceněním, v tomto případě od prestižního německého testu ADAC Ecotest 2024, kde získal výsledek nejúspornější vůz na evropském trhu.
Navíc nově nabídne i integrovaný Trip Planner který je propojen s vestavěným navigačním systémem. Úkolem nástroje Trip Planner je optimálně plánovat trasy za účelem maximalizace dojezdu vozu a usnadnění nabíjení.
Pro výpočet ideální trasy systém zohledňuje vzdálenost, kterou je třeba urazit, úroveň nabití baterie při odjezdu, požadovanou úroveň nabití při příjezdu a dostupné nabíjecí stanice v okolí cíle. Bere přitom v úvahu spotřebu energie na základě různých kritérií, jako jsou rychlost, aktuální provoz, typ silnice a převýšení. Uživatelé nyní mohou využít také funkci omezení nabíjení na 80 % (při střídavém nabíjení – AC), která prodlužuje životnost baterie.
Další inovací modelu je funkce V2L, která byla nově do vozu předinstalována. Ta slouží k napájení externích zařízení (např. elektrokol, světel nebo nářadí) přímo z vysokonapěťové baterie vozu. Systém může dodávat výkon až 3,5 kW a 16 A. Adaptér umožňující napájení externích zařízení je dostupný jako příslušenství u prodejců Peugeot.
Verze s motorem o výkonu 115 kW a baterií 51 kWh aktuálně v základní výbavě Allure pořídíte za 750 000 Kč.
Kromě elektrické verze modelu byly provedeny i změny u všech ostatních provedení, to znamená jak Benzin 100 k, HYBRID 110 k a 145 k, Elektromobil 136 k/100 kW a 156 k/115 kW. Jedná se o:
- Novou multifunkční kameru pro zvýšení bezpečnosti díky širší oblasti detekce při automatickém nouzovém brzdění, zejména vůči cyklistům a chodcům;
- Novou moderní barva karoserie bílá Okenite (nahrazuje odstín Banquise), která je nyní dostupná napříč celou modelovou řadou;
- Přejmenování hybridních verzí: HYBRID 100 k a 136 k se nově označují jako HYBRID 110 k a 145 k, což odráží kombinovaný výkon spalovacího motoru a elektromotoru. Peugeot tím zároveň předchází požadavkům připravované normy Euro 7.
Zdroj: Opel, O Automobil Import, Peugeot, P Automobil Import