Toyota Prius se stala designovým autem roku 2024

Toyota Prius je vůz, který vzbudil pozornost už při svém vstupu na trh jako první sériově vyráběný elektrifikovaný model na světě. Od roku 1997 se ho doposud prodalo už přes pět milionů kusů. Vedle tohoto modelu dnes nabízí Toyota už mnoho dalších elektrifikovaných aut s hybridním nebo plug-in hybridní pohonem, kterých celkem prodala přes 23 milionů.

Toyota Prius

Toyota Prius nyní opět vzbudila pozornost, když zvítězila v kategorii designu soutěže World Car 2024 na mezinárodním autosalonu v New Yorku. Vítěze vybírala porota složená ze 100 významných mezinárodních automobilových novinářů z 29 zemí světa a šest světových odborníků na design.
V letošním roce soutěžilo 70 modelů. Zvítězil paradoxně vůz, jehož předchozí varianty odborníci i široká veřejnost nechválili za jeho vzhled, ale čistě jen pro jeho úspornost, inovativnost a přínos k bezemisní ekologické dopravě. Na dalších místech skončil Ford Bronco a Ferrari Purosangue.

Toyota Prius

„Vrátili jsme se k rýsovacímu prknu, abychom vytvořili úplně novou podobu modelu Prius. Zvažovali jsme, zda z něj udělat něco jako vůz taxi, nebo vytvořit auto, které by zaujalo. Nakonec jsme se rozhodli vytvořit model, který si lidé mohou zamilovat nejen z rozumu, ale také díky emocím. Nový Prius je vůz, který nejen skvěle vypadá, ale je také zábavné ho řídit,“ uvedl Yasushi Ueda, hlavní inženýr modelu Prius.

Toyota Prius páté generace se v Evropě nabízí výhradně jako plug-in hybridní model. Hybridní systém přináší obecně vyšší požitek z jízdy díky nárůstu výkonu i efektivity. Spalovací motor 2,0 litru pro platformu TNGA disponuje výkonem 152 koní (112 kW) a spolupracuje s novým elektromotorem o výkonu 163 koní (120 kW).
Maximální systémový výkon se pak oproti předchozí generaci výrazně zvýšil z 122 k (90 kW) na 223 koní (164 kW).

Cena nového Priusu plug-in v Česku začíná na 1 150 000 Kč za výbavu Comfort, výbava Prestige je k dispozici za 1 199 000 Kč a nejvyšší verze Executive pak za 1 355 000.

Zdroj: TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code