Trápí vás cestovní nevolnost? 5 pravidel, co v autě nedělat!

Asi pětinu lidí postihuje při jízdě autem či jiným dopravním prostředkem cestovní nevolnost, nejčastěji bývá špatně dětem, ženám a seniorům. Ačkoli bývá takzvaná kinetóza nazývána nemocí z pohybu, nejde o onemocnění, nýbrž o přecitlivělost na protichůdné vjemy. Výsledkem bývá dezorientace mozku, žaludek jako na vodě a zvracení.

Proč je organismus zmatený?

Ačkoli je výsledkem kinetózy žaludeční nevolnost, její příčina leží v hlavě. Proč? Protože mozek dostává během jízdy například v autě či autobuse rozdílné informace o tom, co se s vámi děje. Zatímco oči vnímají pouze nepatrný pohyb, vaše tělo se hýbe, přestože nic neděláte. Organismus je z toho zmatený, což způsobuje pokles krevního tlaku, bledost, houpání žaludku a často zvracení.

Pravidlo 1: za jízdy nečtěte

Pokud máte vy nebo vaše dítě sklon k cestovní nevolnosti, čtení během jízdy ji zaručeně odstartuje. Oči totiž sledují písmena, která se vůbec nehýbou, ovšem tělo zaznamenává změnu polohy. Totéž platí za jízdy i pro používání tabletů či sledování informací v mobilních telefonech. Pro ještě citlivější jedince může být spouštěčem potíží dokonce i občasné nahlížení do mapy.

Pravidlo 2: spěte nebo sledujte krajinu

Ideální je, když nasednete do auta či autobusu, zavřete oči a zkusíte usnout. Pro mozek se sice bude tělo hýbat, nebude však zároveň dostávat opačnou vizuální informaci. Pokud spánek nepřichází, sledujte během jízdy okolní krajinu, čímž mozku alespoň pomůžete zmírnit rozdíl mezi protichůdnými vjemy. Nejvhodnější je samozřejmě sedět vždy po směru jízdy.

Pravidlo 3: jezte a pijte opatrně

Jestliže na kinetózu trpíte, myslete na ni v předstihu – raději už den předem nekonzumujte těžká a tučná jídla, vynechejte přeslazené limonády a alkohol, který by průběh cestovní nevolnosti ještě zhoršil. V každém případě je ale dobré mít v dopravním prostředku po ruce dostatečné množství pití – nejlépe vody nebo neslazeného čaje. Odborníci doporučují pít raději po menších dávkách, zato častěji. K jídlu si na cesty připravujte vždy něco lehčího a rozhodně si žaludek nepřecpávejte.

Pravidlo 4: vzduch!

Cestujete-li autem, jsou ideální pravidelné zastávky spojené s krátkou procházkou na čerstvém vzduchu. Jeho dostatečný přísun při nevolnosti pomáhá, pokud lze, větrejte i za jízdy. Jestliže není možné v autě větrat, zaměřte se na správné dýchání. Intenzivní a hluboké dýchání po dobu alespoň několika minut okysličuje mozek a nevolnost většinou ustoupí. Pokud se znovu dostaví, toto dýchání opakujte.

Pravidlo 5: mluvte, zpívejte
Zejména pro cestování s dětmi zlaté pravidlo, kdy svým ratolestem pomůžete pocit nevolnosti méně vnímat, pokud je rozptýlíte. Kromě toho, že si budete společně povídat a zpívat, můžete si na cestu dopředu připravit různé slovní hry, které děti milují. Jestliže víte, že ani tyto aktivity spolehlivě nezabírají, raději v lékárně pořiďte přípravek proti cestovní nevolnosti.

zdroj: Babinet.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code