I když se to nezdá, zima se může vrátit. Připravme se na ni

Mrazivé počasí ze závěru loňského roku je juž skoro zapomenuto. Abychom nezapomněli úplně, nadělila nám zima tento týden sněhové přeháňky. Naštěstí, tedy pro motoristy, děti a vlekaři na horách na to mohou mít jiný názor, sníh dlouho nevydržel. Zima ale, minimálně kalendářně, stále trvá a stojí za to si připomenout pár věcí, na které bychom měli být připraveni. Většině nepříjemností se dá předejít, a to mnohdy i méně známým způsobem. Vozíte v kufru například pytlík s pískem, vyléváte vodu z koberečků a znáte i další „vychytávky“ z prodejen s autopříslušenstvím?

Štěstí přeje připraveným a na zasněžené či namrzlé vozovce to platí dvojnásob. Rady a doporučení v podobě zimních pneumatik či sněhových řetězů zná víceméně každý. Triků, jak se vypořádat s případnými zimními nástrahami, byť méně obvyklými, je ale mnohem více. Pokud budete v kufru vozit nejen deku či smeták, ale i lopatku, pytlík s pískem či plastové malířské mřížky, zimní náledí vás nezaskočí. V situaci, kdy vám na ledu podkluzují kola a nemůžete se rozjet, zkuste kola vypodložit mřížkami, které se běžně používají na stírání barvy z malířských válečků.

Mlžení ani námraza oken nemusí být problém

Ranní škrábání namrzlých oken je časově náročné, nehledě na to, že příroda občas překvapí nečekaně silnou a těžko odstranitelnou vrstvou ledu. Drahocenné minuty dokáže ušetřit chemický rozmrazovací sprej, který je mezi sortimentem pro motoristy běžně k sehnání. Naopak pozor dávejte na lidové rady typu rozehřát okno pomocí fénu či polít horkou vodou. Teplotní šok by mohl sklu nebo laku velmi ublížit.

Námraze na vnější straně oken se navíc dá předejít, a to použitím speciální fólie na sklo. Co ale s namrzáním a mlžením oken zevnitř? Klíč k odpovědi se skrývá ve slově vlhkost. Během nasedání do auta snadno nanosíme poměrně velké množství sněhu nebo vody na botách. Pokud máte textilní koberečky nebo nevyléváte vodu z těch gumových, v neprodyšně uzavřeném autě se hromadí vlhkost, která nemá kudy odejít. Při nízkých teplotách potom kondenzuje na skle, a buď ho zamlží, nebo pokryje tenkou vrstvou ledu. Pořiďte si proto gumové koberečky a nezapomeňte z nich vodu pravidelně vylévat. Proti zamlžování skel dobře pomáhají i speciální přípravky, kterými lze okno čas od času nastříkat a vyleštit.

Přimrzlé dveře mohou naštvat

Mají-li teploty spadnout pod bod mrazu, věnujte včas pozornost i těsnění dveří. Na trhu jsou speciální pečující tyčinky proti přimrzání dveří, kterými stačí gumové těsnění ošetřit a předejít situaci, kdy musíte na otevření zamrzlého auta použít hrubou sílu. Nejen, že jde o nepříjemnou situaci, která vám krade čas. Snadno si navíc můžete těsnění dveří poškodit. Tyčinky či spreje na těsnění o materiál pečují a prodlužují tak jeho životnost. Stačí na čistou a suchou pryž nanést přípravek a rozetřít ho suchým kouskem hadříku.

Nezapomeňte pořádně svítit

A na závěr ještě jedna rada, na kterou mnoho řidičů zapomíná – během samotné jízdy se nespoléhejte jen na denní svícení. V tomto režimu nejsou zapnutá zadní světla a např. v dešti, sněžení nebo v pošmourném počasí je auto zezadu téměř neviditelné. „Denní svícení je určeno pouze do měst a při dostatku světla. Jakmile se počasí zhorší nebo vyjíždíme na silnici mimo město, v zájmu bezpečnosti nás i ostatních bychom měli světla manuálně přepnout na potkávací,“ uzavírá Vaněček provozní ředitel společnosti AURES Holdings

 

Zdroj: AURES Holdings

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code