Jak a kdy nakoupit dálniční známku na další rok?

Elektronické dálniční známky jsou tu už tři roky. Výše dálničních poplatků je stejná od roku 2012. V příštím roce nás ale čeká výrazné zdražení roční známky, cena od března poroste více než o polovinu. Kupóny s kratší platností mírně zlevní. Cena dálniční známky je dána okamžikem nákupu, nikoliv začátkem její platnosti. Do konce února je tak možné nakoupit roční dálniční známky se začátkem platnosti odloženým až na 1. června 2024 za původní cenu.

Přes platformu eDalnice.cz je možné nakupovat elektronické dálniční známky od prosince 2020. S online nákupem získaly dálniční známky také klouzavou platnost, nekupují se tedy na kalendářní rok, nýbrž na 365 dní od zvoleného data.

Přesto se velká část ročních známek stále nakupuje koncem roku nebo začátkem toho dalšího. Kupříkladu nákupní aliance Axigon, která firmám zajišťuje služby spojené s provozem firemních vozidel, vč. nákupu dálničních známek, eviduje každoročně více než 80 % dálničních známek s platností od 1. února. Těchto i mnohých dalších motoristů se zdražení ročního kupónu v roce 2024 zatím nedotkne.

V příštím roce se nicméně ceny dálničních poplatků poprvé po 12 letech změní. Elektronická viněta s roční platností od 1. března výrazně podraží (z 1500 na 2300 Kč), měsíční a denní známky zlevní o desetikoruny. Země EU totiž budou při stanovení cen časových poplatků muset řídit povinným stropem, který se vypočítává procentuálně vůči ročnímu poplatku. Přibude také známka s jednodenní platností.

V této souvislosti je proto dobré vědět, že cena dálniční známky je dána okamžikem nákupu, a nikoliv začátkem její platnosti. Vyplatí se tedy nákup v předstihu, a to v prvé řadě všem, kterým platnost původní dálniční známky končí před 1. červnem 2024. Od Nového roku se ale mění doba odložené platnosti kupované známky. Nově ji bude možné koupit maximálně 30 dní předem, nyní je tato lhůta tříměsíční.

„U ročních známek s požadovaným počátkem platnosti zejména během března, dubna a května příštího roku se proto vyplatí načasovat nákup na konec února 2024. Tím si lze zajistit původní nižší cenu,“ doporučuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, a dodává, že platnost nové i staré dálniční známky se může překrývat.

Online nákup dálničních známek je nejjednodušším způsobem úhrady poplatku. Od letošního roku to navíc umožňuje web Portál dopravy přihlášením pomocí Identity občana. Stále nicméně existuje možnost nákupu offline. Oficiální prodejní místa elektronických dálničních známek jsou na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích EuroOil.

„Na našich partnerských čerpacích stanicích EuroOil lze využít k úhradě i tankovací karty. Současně však zajišťujeme zejména nákupy dálničních známek pro Česko, Rakousko i Slovensko, a to jak pro firmy s desítkami vozidel, tak i pro podnikatele, kteří kupují jedinou známku,“ upřesňuje Damir Duraković. Podle něj je to pro firmy dobrým benefitem díky rychlosti a pohodlí, protože si nákup zajistí jednoduše online přes klientskou zónu, ve které současně spravuji své tankovací karty a ostatní služby spojené s provozem vozidel.

Ceny dálničních poplatků

  Standardní cena 2023 Standardní cena

od 1. 3. 2024

Cena pro vozidla na CNG a biometan

od 1. 3. 2024

Cena pro hybridy s emisemi do 50 g/km

od 1. 3. 2024

Cena pro elektromobily

od 1. 3. 2024

Roční 1500 Kč 2300 Kč 1150 Kč 570 Kč 0 Kč
Měsíční 440 Kč 430 Kč 210 Kč 100 Kč 0 Kč
Desetidenní 310 Kč 270 Kč 130 Kč 60 Kč 0 Kč
Denní 200 Kč 100 Kč 50 Kč 0 Kč

Zdroj: Ministerstvo dopravy

zdroj foto / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code