Kia podporuje děti s autismem a dětskou mozkovou obrnou
V roce 2014 spustily KIA a Nadace Naše dítě (NND) společný projekt „Já a Kia pomáháme dětem“, jehož cílem je pravidelná a transparentní podpora znevýhodněných dětí. Z každého nově prodaného automobilu věnuje KIA MOTORS CZECH padesát korun právě na podporu nadace a konkrétních individuálních žádostí. Finanční dar je NND předáván vždy dvakrát ročně, po uzavření pololetních registrovaných výsledků prodeje automobilky Kia.
V uplynulém roce se díky úspěšným prodejům povedlo poprvé za devět let spolupráce s Nadací Naše dítě (NND) prolomit hranici finančního daru přesahující půlmilionu korun.
Projekt „Já a Kia pomáháme dětem“ se od roku 2017 úzce soustředí na podporu dětí trpících dětskou mozkovou obrnou a autismem. Darovaná částka za první pololetí roku 2018 dosáhla 274 150 korun, druhé pololetí roku se zapsalo částkou 247 800 korun. Úhrnný výtěžek za loňský rok tedy činí 521 950 korun. Celková částka byla rozdělena mezi 18 rodin a organizací v Česku, kterým pomohla zajistit například časově náročné neurorehabilitace se specializací či kompenzační pomůcky.
Komentář:
Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje, která se začíná projevovat nejčastěji od narození či během rané fáze vývoje dítěte. Vrozená porucha některých mozkových funkcí způsobuje, že dítě nedokáže správným způsobem vyhodnocovat informace a kvůli tomu dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Lidé s autismem proto mívají potíže ve vývoji řeči, ve vztazích s lidmi a obtížně zvládají běžné sociální dovednosti.
Dětská mozková obrna (zkráceně DMO) je pojem pro označení skupiny chronických onemocnění charakterizovaných poruchou kontroly hybnosti, která se projevuje v několika prvních letech. Nemocný s DMO může mít problémy s jemnými pohybovými vzorci, s udržením rovnováhy a s chůzí či může strádat mimovolnými pohyby (kroutivé pohyby rukou, nekontrolovatelné pohyby úst). Některé osoby s DMO jsou navíc postižení dalšími zdravotními problémy včetně epileptických záchvatů a poruch mentálních funkcí. Přes veškerý výzkum není toto onemocnění vyléčitelné, ani neexistuje jeho spolehlivá prevence. Současná medicína přesto nabízí nemocným s DMO pomoc alespoň částečným mírněním některých projevů nemoci vedoucím ke zlepšení kvality jejich života.