Peugeot představil své plány pro nejbližší roky.

Svou představu o budoucnosti automobilismu představil včera Peugeot na akci PEUGEOT E-Lion Day. Bude zajímavé sledovat, do jaké míry se tato vize naplní a jak ji přijmou motoristé, pro které by znamenala citelnou změnu v jejich zvycích.

Jak tato vize vypadá? Zkusme ji popsat poněkud podrobněji.

Již v letošním roce budou v nabídce značky všechny modely disponovat variantou pohonu, který bude obsahovat elektromotor. Za dva roky pak jeho modely budou nabízeny i jako elektromobily. Proces elektrifikace bude dokončen v roce 2030, kdy jiné vozy než elektromobily nebude značka podle dnešní představy nabízet.

Modelové novinky

Prakticky to znamená, v letošním roce budou modely 208, 2008, 308, 3008, 5008 a 408 vybaveny novou hybridní technologií Hybrid 48V. Systém Peugeot Hybrid 48V tvoří elektromotor (21 kW) a motor PureTech nové generace o výkonu 100 k nebo 136 k, spojený se zcela novou šestistupňovou elektrifikovanou dvouspojkovou převodovkou (E-DCS6). Díky baterii, která se dobíjí za jízdy, nabízí tato technologie vyšší točivý moment při nízkých otáčkách a o 15 % nižší spotřebu paliva. Při jízdě ve městě tak může SUV segmentu C vybavené systémem Hybrid více než 50 % času jezdit ve 100% elektrickém režimu s nulovými emisemi. Umožňuje také jízdu v režimu s nulovými emisemi v městském provozu.

V druhé polovině roku pak bude představen nový Peugeot E-3008, zástupce SUV segmentu C s dojezdem až 700 km, třemi motory a pohonem všech kol. O něco později bude uveden na trh Peugeot E-5008.

Dále uvede Peugeot během 2 let na trh 5 nových elektrických modelů:
E-308, E-308 SW (první evropské elektrické kombi), E-408, E-3008 a E-5008.
Elektrické modely E-308 a E-308 SW budou poháněny elektromotorem nejnovější generace o výkonu 115 kW (156 k) a s dojezdem více než 400 km (cyklus WLTP) a průměrnou teoretickou spotřebou energie 12,7 kWh.

Klíčové oblasti

Součástí vize dalšího vývoje značky nejsou jen nové modely. Jde o komplexní projekt o pěti částech, které jsou zaměřeny na:
– produkty a služby postavené na řešeních skupiny Stellantis,
– spokojenost majitelů po celou dobu vlastnictví vozu,
– plán do roku 2025 nabízet modelovou řadu 100% elektrickou,
– zlepšování efektivity, což znamená maximální výkon při minimální spotřebě (12,5 kWh/100 km u modelu E-208),
– snahu zlepšovat životní prostředí.

Nová řada elektromobilů značky Peugeot bude využívat nejnovější platformy Stellantis, které budou základem pro vývoj budoucích modelů.
 Ta by měla nabízet větší flexibilitu a svobodu pro designery a konstruktéry při navrhování celkových proporcí vozidla, zcela nový designový jazyk, nové pojetí vnitřního prostoru a jeho využití a zcela nové způsoby ovládání vozidla.

V roce 2026 také bude uvedena na trh nová generace řidičského rozhraní i-COCKPIT®. Použité technologie pak budou aktualizovány podle potřeby dálkově, „Over the Air“

Životní cyklus automobilu

Zajímavou informací je, že automobilka plánuje dosáhnout životnost elektromobilu 20 až 25 let, zatímco dnes je to u vozu se spalovacím
motorem přibližně 15 let.

Životní cyklus vozidla tak představuje celkovou životnost – konstrukce vozidla bude mít plánovanou životnost 25 let. Aby jí mohlo být dosaženo, budou hlavní opotřebitelné části vozu (čalounění/obložení) obnoveny, aby vůz při každé změně majitele vypadal jako nový. Tomu poslouží i  opětovné použití – renovace a recyklace základních dílů, včetně využití recyklovaných dílů. Do jaké míry se to bude týkat i Achillovy paty celého systému, baterií, materiály zatím neuvádí. Aby vůz nezestárnul nejen mechanicky, ale aby nabízel i nejnovější verze ovládání, plánuje výrobce pravidelné aktualizace systémů a softwaru „Over the Air“ na přání. Zájemce si tak bude moci, podobně jako u telefonu, aktualizovat svůj automobil.

Matthias Hossann, šéfdesignér značky Peugeot: „Představte si, že už nebudou žádná ojetá auta. Namísto toho bude renovovaný a personalizovaný vůz, který můžete kdykoli aktualizovat nebo upgradovat podle svých potřeb. Produkt, který je vždy aktuální a zachovává si svou hodnotu po celou dobu životnosti.“

Zjednodušit by se měl i proces samotného pořízení auta. Peugeot představil s novým modelem 408 First Edition nabídku, která zahrnuje všechny možnosti a služby včetně nabíjení, kromě toho lze vůz zakoupit online pomocí několika kliknutí.

Nabídka služeb zahrnuje i ty, které bude nový majitel potřebovat při užívání vozu. Dobíjet doma je možné díky instalaci domácího Wallboxu a dobíjení na cestách usnadní přístup k největší síti dobíjecích stanic v Evropě (350 000 stanic) prostřednictvím karty e-Solutions. Karta RFID Tap and go pokrývá několik distributorů energie a může být dokonce dodávána s přednabitým kreditem připraveným k použití.

Limitem elektromobilu je a zdá se ještě dlouho bude doba nabíjení. Aplikace Peugeot Trip Planner proto pomůže najít nejlepší trasu podle dojezdu vozu. Budoucí řešení bude zahrnovat nabídky restaurací, obchodů a aktivit v blízkosti dobíjecích stanic, aby se optimalizoval čas zákazníků při nabíjení.

Zdá se, že vlastnictví automobilu se s největší pravděpodobností stane opět, po více než 100 letech, pro většinu zájemců nedostupné. Možností, jak zcela nepřijít o výhody individuální dopravy tak proto bude zřejmě stále častěji nutnost si auto pronajmout.

Na to myslí značka dvěma typy nabídek, podobným, jako jsou tarify u vašeho mobilního telefonu.

Peugeot As You Go (*) představuje možnost měsíčních plateb na základě počtu ujetých kilometrů. Například ve Francii začíná cena vozu Peugeot e-208 na 150 € měsíčně, včetně kreditu na ujetí 500 km. Zákazníci si mohou podle potřeby přidat další kilometry za 7 eurocentů za kilometr. Peugeot chce tuto iniciativu rozšířit na celou modelovou řadu a na další trhy.

Při využití nabídky Peugeot Your Way (*) zahrnuje jediná měsíční platba  leasing vozu, veškerý servis a údržbu, pojištění, a dokonce i nabíjení. Všechny náklady na vlastnictví v jedné platbě. Na rozdíl od mobilního telefonu však zákazníci nebudou vázáni dlouhodobým závazkem. Pokud se okolnosti změní, mohou auto vyměnit nebo jednoduše vrátit.

(*) Tato služba zatím není v ČR k dispozici. Nabídka služeb pro majitele vozů s elektrickým a plug-in hybridním pohonem jsou u nás k dispozici v rozsahu uvedeném na stránkách peugeotelektromobilita.cz

Zdroj: Peugeot, P Automobil Import

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code