Prodej aut zaznamenal volný pád

Těžko říct, kolik procent poklesu má na svědomí současná zdravotní hysterie kolem jedné vybrané nemoci a kolik zelená hysterie spojená s tlakem na zavedení těžko nebo vůbec nesplnitelných, údajně ekologických opatření. Nicméně důsledkem je současný pád trhu o více než čtvrtinu, přesněji o 26% oproti stejnému období loňskému roku.

Tyto vlivy, zesílené nařízením uzavřít showroomy, se projevily také ve způsobu prodeje. Jeho podstatná část se musela přesunout na internet, aby zachránila alespoň nějaký výsledek. I tak se ale celý trh meziročně propadl v dubnu o brutálních 52%.

Ne všechny automobilky se se situací dokázaly vyrovnat stejně. Mezi ty úspěšnější patří například Toyota, která prodala od ledna do konce dubna na českém trhu 2 933 osobních a lehkých užitkových vozů a posunula se tak z loňského osmého na celkové čtvrté místo na trhu. Proti stejnému období loni se prodej značky vlivem aktuální situace sice snížil o 12 procent, jde ale o méně než poloviční pokles proti propadu celého trhu o 26 procent. Ta tak zvýšila svůj tržní podíl až na dubnových 5,1 procenta a za první třetinu roku jí patří na celkovém trhu 4. příčka.

.

Za úspěchem stojí především široká nabídka oblíbených modelů od nejmenšího Ayga přes Corollu po SUV RAV4 nebo hybridní crossover C-HR. Velký zájem v poslední době zaznamenává také řada užitkových modelů Proace a Proace City. Zvyšuje se rovněž zájem českých zákazníků o hybridní modely, které v současnosti tvoří více než 40 procent prodejů značky.
Prodejům, které jsou také podpořeny i řadou promoakcí s akčními cenovými nabídkami, určitě napomohl i přesun velké části prodeje do nově vytvořeného virtuálního showroomu na internetu. Bude zajímavé sledovat, jestli tento technologický vývoj bude zdrojem významné části prodeje i po ukončení mimořádných opatření a z jaké části se zákazníci vrátí k obvyklému způsobu, založeném na osobním kontaktu a osahání si auta v autosalonu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code