Rizikové situace v zimním provozu

Vývoj v otázce řízení automobilu velmi pokročil, a tak se v dnešní době setkáváme s tím, že čím dál tím více žen denně usedá za volant. A jak ukazují poslední zkušenosti, mnohé ženy předčí v řidičských dovednostech své mužské protějšky. Přesto mezi ženami panují obavy z řízení v zimním období.

Pokud však řidička zvýší svou opatrnost i pozornost a připraví se na některé rizikové situace, které v zimním provozu nastávají, pak tyto obavy nejsou na místě. Zde uvádíme některé z těchto rizikových situací a jejich řešení.

Smyk

Teoreticky se nedá naučit žádný smyk, ale tréninkem na kluzké a bezpečné ploše dokážeme tyto situace nacvičit. Rozlišujeme dva základní smyky: Přetáčivý a nedotáčivý. Charakter smyku ovlivňuje především typ automobilu, respektive pohonu kol. Automobily jsou konstruovány s pohonem zadních kol, předních kol a pohonem všech kol (označováno pohon 4 x 4). Většina osobních automobilů má pohon předních kol, který nejčastěji způsobujeme nedotáčivý smyk. Zjednodušeně řešeno, vozidlo nechce „zatočit“ – je nedotáčivé a na kluzké vozovce má tendenci vyjet ven ze zatáčky. V takovém případě lze reagovat pouze jediným způsobem: vyšlápnout pedál spojky a sundat nohu z plynového pedálu. Vozidla s pohonem zadních kol (např.: starší Opely Omega, všechny BMW a Mercedesy) se většinou ve smyku chovají přetáčivě. Zadní část automobilu má tendenci vybočit do strany. Jedná se o přetáčivý smyk. Zde platí ta samá reakce: spojka, noha z plynu, ale zároveň je nutné rychle reagovat volantem, snažit se smyk vyrovnat. Volantem otáčíme na tu stranu, na kterou se vychyluje záď automobilu. Vychyluje-li se záď vašeho automobilu v pravotočivé zatáčce doleva, otáčíme volantem doleva. Ve skutečnosti se kola natáčejí opačně než je směr zatáčky, jdou do tzv. „kontra“ polohy. Vozidla s pohonem všech kol (4 x 4): Výrobci svým zákazníkům sice tvrdí, že mají neutrální charakteristiku, ale není to pravda. Dokážou jen déle odolávat smyku, a v tom jsou nebezpečnější, protože smyk vzniká ve vyšších rychlostech. Charakter mají nedotáčivý a je třeba za jejich volantem reagovat jako při řízení vozidla s pohonem předních kol.

 Na zledovatělé vozovce

Je životně důležité vědět, zda je vaše vozidlo vybavené systémem ABS (Anti Blocking System) či nikoliv. Pokud ano, brzdíme vždy, za všech okolností, a to intenzivně a nohu držíme na pedálu brzdy až do úplného zastavení. Jak to poznáme? Stačí na sněhu prudce zabrzdit. V případě, že je vozidlo vybavené ABS, ozve se nepříjemný kovový zvuk a pedál brzdy se rozkmitá. Řídíme-li vozidlo bez ABS, brzdíme pouze v okamžiku, pokud jede vozidlo v přímém směru – přední kola jsou rovně. Technika je poměrně složitá: pedál sešlapujeme rychle přerušovaně (alespoň 2x za sekundu), abychom kola nezablokovali a vozidlo zůstalo ovladatelné.

Prokluzování kol

Tento jev způsobuje nedostatečný záběr kol, popř. pneumatik. Vozovka je natolik kluzká anebo řidič příliš intenzivně tiskne pedál plynu k podlaze, že se poháněná kola protáčejí. Prevence: na kluzkém povrchu zacházíme s pedálem plynu vždy citlivě a jemně, pomáhá zařadit o stupeň vyšší rychlost. Pokud kola prokluzují i při rozjezdu, musíme zacházet s plynem velmi jemně a při rozjezdu použít například 2. rychlostní stupeň („rozjezd na dvojku“).

Rozjíždění do kopce na zledovatělé vozovce

Velmi složitá situace vzhledem k okolí a dalším dopravním prostředkům! Pokud to situace dovoluje, raději couvneme na rovnější či méně kluzký úsek. Mnohdy v kopci na ledu nepomohou ani sněhové řetězy, automobil je naprosto neovladatelný. Můžeme si pomoci pískem nasypaným pod prokluzující kola (poháněná náprava přední či zadní nebo obě – dle vašeho vozidla), přesto má automobil tendenci klouzat, stáčet se ke straně, k řadě stojících vozidel atd. Proto raději couváme anebo počkáme na zásah silničářů a posypový materiál.

Parkování v kopci na ledovaté vozovce

Platí to samé. Takové místo k parkování raději nevybíráme, tím eliminujeme další nebezpečí. Pokud je silnice jako led, nezvládne to ani pilot formule 1.

Montáž sněhových řetězů

Postup při montáži sněhových řetězů nelze zobecnit. Existují různá řešení a provedení dle výrobce. Velmi důležité je pečlivě prostudovat návod a natrénovat jejich nasazování předem. Není to jednoduchá záležitost, obzvlášť v mrazu a bez rukavic, a nejeden řidič by mohl potvrdit, jak litoval, že si návod neprostudoval dříve, než došlo k situaci, kdy musel řetězy použít. Montáž provádějte výhradně na bezpečném místě mimo provoz (odstavné parkoviště, čerpací stanice). Řetězy montujeme vždy v páru a pouze na poháněná kola (ta která při přidání plynu prokluzují). Viz kapitola smyk.

Výměna pneumatik

Zimní pneumatiky měníme pouze v odborném servisu. V případě defektu pneumatiky, obzvlášť v noci na frekventované silnici či dálnici, raději zastavíme až na odpočívadle či parkovišti (i za cenu zničení poškozené pneumatiky). Na dálnici vždy opustíme automobil, vyčkáme za svodidly mimo vozovku a zavoláme asistenční službu. Raději nastydnout, než zemřít. Každoročně takto na silnicích zahyne několik osob (čekají v teple v automobilu a kamion je rozdrtí). Velmi dobrým řešením pro tyto situace jsou bezpečnostní pneumatiky, jakými jsou například Goodyear RunOnFlat, které umožňují pokračovat v jízdě i po jejich defektu, a to dokonce i v případě, kdy zcela ztratily tlak. Pneumatiky Goodyear RunOnFlat mají v bočnicích výstužné vložky, jež jim umožňují nést váhu celého vozidla, a třebaže jsou zcela vypuštěné, mohou řidiči pokračovat v cestě přinejmenším dalších 80 kilometrů rychlostí osmdesát kilometrů v hodině, a dojet tak bezpečně domů nebo do servisu.

Přimrzlé stěrače

Pokud je od skla oddělíme násilím, poškodíme gumová stírátka. Jako prevence se velmi osvědčují noviny, které vkládáme pod stěrače na čelní sklo, jinak pomůže rozmrazovač ve spreji.

Zamrzlý zámek

Pomůže rozmrazovač, který ovšem nesmí zůstat v automobilu, ale v kapse řidiče. Moderní automobily jsou dobře chráněné a k zamrznutí dochází jen výjimečně. Například po návštěvě mycí linky a následném nočním parkování v mrazu.

Přimrzlé těsnění dveří

Zde může vzniknout větší škoda. Dobrá rada: do vozidla můžeme vniknout zavazadlovým prostorem, jde ale o náročnější sportovní výkon! Zadní-páté dveře většinou nezamrzají (v případě pětidveřové verze nebo kombi). Přimrzlé přední dveře pak povolí po určité době topení. Pokud nemáme zadní-páté dveře, pak můžeme vyzkoušet rozmrazovač ve spreji, který nastříkáme po obvodu dveří, které se následně snažíme zatlačit dovnitř a poté mírným tlakem otevřít.

Přimrzlá ruční brzda

Moderní vozy jsou dobře chráněné a stává se to jen výjimečně. Jinak pomůže pouze odborný servis. V zimě raději ruční brzdu nepoužívejte, při parkování v mírném stoupání většinou postačí zařadit rychlostní stupeň (nikoliv zpátečku).

Nejde nastartovat

Pomáhají startovací kabely, s tím je však lepší obrátit se na odborníka či zkušeného řidiče.

Zimní výbava

V zimním období by v autě neměly chybět sněhové řetězy, plastová škrabka, dostatek směsi do ostřikovačů, rozmrazovač skel a zámku, noviny, látka na čistění světlometů, smeták, lopatka, rukavice.

Zamlžování skel

Pomůže chemický přípravek, který aplikujeme jednou za 14 dní na všechna vnitřní skla. Výsledek je překvapující – zamlžení zmizí.

Jakou jízdní techniku volit při jízdě v koloně při náledí či hustém sněžení

Technika jízdy: dostatečný rozestup dle rychlosti, která by měla být přizpůsobena nepříznivým podmínkám. Zhruba platí – jakou jedete rychlostí, takovou vzdálenost by mělo mít vozidlo před vámi. Na sněhu při jízdě rychlostí 30 km/h je dostatečný rozestup kolem 30 metrů a měl by platit pro vozidla jedoucí před vámi i za vámi.

zdroj: Babinet.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code