Samá pozitiva. Přichází jaro, počet prodaných ojetin roste a ceny klesají

Zdá se, že na tuzemském trhu s ojetými automobily se věci posouvají pozitivním směrem. Podle údajů  AAA AUTO, největšího prodejce ojetých vozů v Česku, přibylo v únoru meziročně bezmála 16 procent nabízených ojetých aut. V březnu pak toto číslo poskočilo o dalších 10,6 procenta – na celkem 121 209 vozů. To je s přehledem nejvíc za posledních pět let, což dokládá masivní oživení sekundárního trhu.

Z dat českého inzertního trhu také vyplývá, že se zastavil dosud v podstatě nepřetržitý růst nabídkových cen – meziročně jsou sice o pět procent vyšší (medián 210 tisíc korun), ale ve srovnání s únorem poprvé po dlouhé době klesly (o 2,3 procenta z 215 tisíc Kč).

Vzhledem k tomu, že mírně narostla i střední hodnota najetých kilometrů – ze 155 na 156 tisíc – a o celý rok se zvýšil věk inzerovaných vozů, z 10 na 11 let, se dá usuzovat na zvýšený dovoz starších a levnějších vozů. Což samozřejmě není dobrá zpráva pro Česko, protože tím neustále narůstá průměrné stáří vozového parku.

Podíl nabízených benzinových a naftových vozů se mění jen minimálně. Stejné je to u typů karoserií – i nadále vedou kombíky (26 procent nabídky), těsně následované pseudoterénními SUV (25,6 %), na třetím místě jsou s 19 procenty klasické hatchbacky.

Kdysi tak populární rodinná velkoprostorová MPV představují 12,5 procenta. Sedany s necelými šesti procenty jen paběrkují, ostatní karoserie jako kabriolety, kupé a pickupy představují pouhé jednotky procent. „Potvrzuje se tak, že Češi stále zůstávají kombíkovým národem, na prvním místě upřednostňují praktičnost. Stejné je to v Evropě pouze v Německu, zbytek kontinentu preferuje hatchbacky nebo sedany,“ dodává Petr Vaněček.

Z první desítky nejčastěji nabízených aut vypadla v březnu Škoda Kodiaq. Nahradil ji Hyundai i30, za kterým jsou Škoda Octavia, Fabia a Superb, VW Golf a Passat, BMW 3, Ford Focus, BMW 5 a VW Touran.

Mírný nárůst v inzerci zaznamenávají bateriové elektromobily (BEV) i hybridy, o 57, respektive 33 kusů na 1786 hybridů a 1073 BEV. Zajímavý posun ovšem nastal v jejich cenách – elektromobily meziměsíčně zlevnily téměř o sto tisíc korun, z 880 na 778 tisíc korun (pokles o 11,6 procenta), přitom ale mají méně najeto (medián najetých kilometrů 35 vs 40 tisíc) a jsou o rok mladší (3,1 vs 4,1 roku). Meziroční pokles mediánových cen je ještě masivnější, z 914 na 778 tisíc korun (minus 15 procent) při stejném stáří 3,1 roku.

Zatímco před rokem byla mediánová cena Škody Enyaq 1,56 milionu korun, letos v březnu to bylo pouhých 1,1 milionu; typická Tesla Model 3 se prodávala loni za milion, letos v březnu za 750 tisíc korun.To pro zájemce o koupi nového vozu samozřejmě není dobrá zpráva a bude zajímavé vidět, jak se tato situace promítne do ochoty si bateriový elektromobil kupovat.

U hybridů není meziroční nárůst nabídky tak výrazný, z 617 na 718 kusů, a mediánová cena dokonce povyrostla o 40 tisíc korun na 590 tisíc Kč, přičemž nájezd i stáří zůstaly prakticky beze změny (48 tisíc km, 4,1 roku). „Ceny hybridů se zvyšují kvůli vyšší poptávce, kterou pozorujeme nejen na celém sekundárním trhu, ale i u nás v autocentrech AAA AUTO,“ říká Petr Vaněček. „Lidé u tohoto typu vozidel oceňují možnost úsporné jízdy na elektřinu a zároveň de facto neomezený dojezd na klasická paliva. Technika hybridních systémů je navíc velmi spolehlivá.

Co se týče „kilometrových rekordmanů“ české inzerce, v březnu vedou dodávky Volkswagen LT, jejichž 36 exemplářů má najeto průměrně bezmála 400 tisíc km, následuje BMW X3 s 370 tisíci – a velmi netradičně i Škoda 130, která urazila 330 tisíc kilometrů.

Mezi nejdražšími nabízenými automobily se v březnu nově objevily dva Mercedesy SLR McLaren za bezmála 53 milionů korun za kus, pět kousků SLS AMG od stejné značky po necelých 29 milionech Kč nebo dvě Ferrari 599 za 25 milionů. Zajímavými exempláři z inzertní nabídky jsou jistě také tři Bentley Flying Spur po šesti milionech Kč, ale i pět kusů luxusního Jeepu Wagoneer za 3,3 milionu korun. Nabídka superluxusních vozů také celkově roste – letos   v březnu jich na trhu bylo 355 kusů.

 

Zdroj: AURES Holdings 

Fotografie: Patrik Houštecký, Dayron Villaverde, Pexels z Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code