Střet auta se zvěří: Kdy hrozí riziko a co dělat po srážce

Srnky, jeleni, daňkové, divočáci. Každý rok způsobí stamilionové škody na vozidlech a ohrožují zdraví i životy řidičů. Srážky aut se srnou nebo divočákem patří mezi nejčastější dopravní nehody v Česku. Kdy srážka se zvěří hrozí nejvíce a co v takovém případě dělat?

Proč srážek se zvířaty neustále přibývá?

foto / Freepik

Zvířata při hledání potravy často migrují z jednoho místa na druhé a zpět, přičemž jejich pohyb komplikují silnice. Výraznější migraci zvěře také způsobil vyšší počet lidí v přírodě během pandemie covidu-19, což zvířata donutilo vyhledávat klidnější oblasti. Volně žijící zvířata jsou tak často vystavena riziku srážky s vozidly na silnicích. 

Kdy hrozí riziko střetu se zvířaty nejčastěji?

Srážka s divokou zvěří je pro mnoho řidičů reálným každodenním rizikem. Nejčastěji k tomuto typu nehod dochází v okresech Pelhřimov, Havlíčkův Brod a Třebíč a na silnici I/9, která spojuje Prahu, Mělník a Rumburk.

„Řidiči na tyto situace nejsou vždy dostatečně připraveni. Riziko srážky se zvěří je přitom vyšší zejména na jaře a na podzim, kdy se zvířata více přesouvají. Zvěř je nejvíce aktivní za rozbřesku, mezi pátou a sedmou hodinou, a za soumraku, mezi šestou a devátou, což se překrývá s dopravními špičkami,“ vysvětluje Irena Jakobová, specialistka na pojištění z FinGO.

Univerzální rada proti srážce se zvěří neexistuje…

Je téměř nemožné se srážce vyhnout. Nedoporučuje se ovšem reagovat zbrkle a dělat prudké vyhýbací manévry. Mohlo by dojít k převrácení auta či nárazu do protijedoucího vozidla.

Co dělat po srážce se zvěří?

  1. Ověřit zdravotní stav posádky vozidla.
  2. Ověřit, zda od sraženého zvířete nehrozí nebezpečí. Pokud ano, neopouštět vozidlo.
  3. Zajistit posádku a místo nehody v souladu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích (zapnout výstražná světla, obléknout reflexní vesty, instalovat výstražný trojúhelník atd.).
  4. V případě potřeby volat záchrannou službu.
  5. Volat policii, která zajistí místo nehody, zdokumentuje ji a přivolá (zástupce) uživatele honitby.
  6. Je-li vozidlo nepojízdné, kontaktovat asistenční službu pojišťovny a škodu nahlásit.

„Nejrizikovější jsou jarní (duben-červen) a podzimní měsíce (září-listopad), což souvisí s rozmnožovacím cyklem spárkaté zvěře a její zvýšenou aktivitou. Na jaře kulminují nehody se zvěří v květnu, kdy se na počtu všech nehod podílí z 13 %, na podzim pak v listopadu, kdy mají 12,5% podíl. Celoročně dominuje nehodám vysoká zvěř, na podzim se ovšem významně zvyšuje riziko, že se potkáte s divokým prasetem,“ říká Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která je provozovatelem Portálu nehod.

zdroj: Portál nehod, FinGO

Náhledové foto: Vladimír Čech, Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code