Toyota Corolla dostane nový hybridní pohon

Toyota Motor Europe oznámila zahájení výroby hybridních pohonů 5. generace pro novou Toyotu Corolla. Nejnovější hybridní elektrické pohony Toyota se budou vyrábět v závodech Polsku a Británii  a následně montovat do nové Toyoty Corolla vyráběné v Británii a Turecku.

Hybridní pohon se skládá z hybridní elektrické převodovky, elektromotorů MG1 a MG2, a nového benzínového motoru 1,8 litru. MG1 je pomocný motor, nebo také „generátor energie“. Funguje jako startér benzínového motoru a současně vyrábí elektřinu k pohonu elektromotoru MG2 a dobíjení baterie. MG2 je hlavní elektromotor k pohonu kol pomocí elektřiny vyráběné generátorem MG1 a elektřiny z baterie. Nové elektromotory jsou lehčí, kompaktnější a výkonnější. Díky nim narůstá podíl čistě elektrické jízdy hybridního systému pohonu.

Celkový výkon hybridního pohonu s motorem 1,8 litru činí 140 koní, což znamená vyšší dynamiku při zrychlování na 100 km/h – nyní 9,2 sekundy, tedy o 1,7 sekundy méně ve srovnání s předchůdcem. Kromě toho rekuperuje část kinetické energie během brzdění a zpomalování, a hybridní pohon tak spotřebuje méně paliva než srovnatelný konvenční pohon.

Nový hybridní elektrický pohon 5. generace nahrazuje dřívější jednotky 4. generace vyráběné v závodech TMMP a TMUK od roku 2018, resp. 2016. V posledních čtyřech letech pak úhrnný podíl elektrifikovaných jednotek v rámci celkových prodejů značky Toyota v Evropě vzrostl ze 30 na 66 %.

Otwarcie linii produkcyjnej silników elektrycznych MG-1 i MG-2. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Toyota v Evropě přímo zaměstnává více než 25 000 pracovníků a od roku 1990 zde investovala přes 11 mld. eur. Evropské výrobní závody Toyota (celkem 8) najdeme v Portugalsku, Velké Británii (TMUK), Francii, Polsku (TMMP), České republice a Turecku (TMMT). Na evropských silnicích je dnes v provozu přibližně 16,5 milionu vozidel Toyota, GR a Lexus, jejichž řidiči se mohou spolehnout na síť 28 národních marketingových a prodejních zastoupení a přibližně 2800 prodejců v 53 zemích (EU, Velká Británie, země EFTA (Evropské sdružení volného obchodu) + Rusko, Izrael, Turecko a ostatní východoevropské země). V roce 2021 prodala TME v Evropě 1 076 300 vozidel a dosáhla podílu na trhu 6,4 %.

Otwarcie linii produkcyjnej silników elektrycznych MG-1 i MG-2. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Společnost Toyota Manufacturing UK (TMUK) ve svém závodu Burnaston v okrese Derbyshire vyrábí modely Corolla Hatchback a Corolla Touring Sports. V závodu Deeside v severním Walesu dále produkuje benzínové a hybridní pohony. TMUK v roce 2021 vyrobila 131 024 vozidel a 257 395 souprav motorů na export a následnou montáž v závodech v různých zemí světa. Toyota doposud do svých výrobních závodů ve Velké Británii investovala přes 2,75 mld. liber a aktuálně zde zaměstnává více než 3000 pracovníků.

Společnost Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) vyrábí hybridní převodová ústrojí a benzínové motory pro platformu TNGA, na níž se montují společně s hybridními převodovkami. Uvedené produkty jsou určeny pro hybridní vozidla Toyota vyráběná v Evropě. TMMP provozuje dva výrobní závody v Dolním Slezsku. Závod ve Walbrzychu kromě konvenčních a hybridních převodovek vyrábí benzínové motory pro konvenční i hybridní pohonná ústrojí. Závod v Jelcz-Laskowicích rovněž vyrábí benzínové motory pro konvenční i hybridní pohony. TMMP v roce 2021 vyrobila 475 000 převodovek a 438 000 motorů pro automobilky Toyota v Evropě (Česká republika, Velká Británie, Francie, Turecko) i mimo kontinent (Jihoafrická republika). TMMP zaměstnává celkem 3400 pracovníků.

Zdroj: TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code