Toyota slaví půl století v Evropě

Přestože se to v naší republice, kde jsme slavili výročí 100 let výroby prvního automobilu již před mnoha lety a může se to zdát nepravděpodobné, japonská Toyota začala automobily vyrábět až v roce 1937. Její cesta na světové trhy, včetně evropského, také nebyla okamžitá. Vozy této značky se poprvé oficiálně na evropském trhu objevily až 18 let po II. světové válce, v roce 1963 v Dánsku.

Po dalších 8 letech, v roce 1971, Toyota zahália výrobu v malém montážním závodě Salvador Caetano, v současnosti známý jako závod v Ovaru, v Portugalsku.

Za uplynulých padesát let Toyota v Evropě investovala přes 10 miliard dolarů. Ty vložila do svých výrobních závodů napříč Evropou po celém kontinentě.

Strategie značky je vyrábět tam, kde se prodává. Proto otevřela počátkem 90. let minulého století závody na výrobu motorů i vozidel ve Velké Británii a postupně expandovala do Francie, Turecka, České republiky, Polska a Ruska, v současnosti vyrábí na celkem devíti místech v Evropě.

Evropské výrobní závody značky nyní vykazují úhrnnou produkci přes 13 milionů vozidel, přímo zaměstnávají přibližně 22 tisíc osob a v rámci sítě cca 400 evropských dodavatelů generují tržby přes 6 miliard eur.

Historie 50 let působení značky v Evropě

1963 – První evropský distributor v Dánsku
1971 – Toyota zahajuje evropskou výrobu v závodu Salvador Caetano (Portugalsko)
1992 – Závod Toyota Motor Manufacturing UK zahajuje výrobu vozidel a motorů (Velká Británie)
1999 – Yaris vyhlášen vítězem soutěže ‚Evropské auto roku 2000‘
2000 – Založení evropského návrhářského centra ED 2
2001 – Zahájení výroby v závodu Toyota Manufacturing France (Francie)
2002 – Corolla se začíná vyrábět v závodu Toyota Motor Manufacturing Turkey (Turecko)
2002 – Spuštění výroby převodovek v závodu Toyota Motor Manufacturing Poland (Polsko)
2005 – Joint-venture společností TMC a PSA v ČR: závod TPCA
2005 – Spuštění výroby motorů ve 2. závodu v Polsku
2007 – Spuštění výroby v závodu Toyota Motor Manufacturing Russia (Rusko)
2010 – TMUK zahajuje výrobu modelu Auris Hybrid: prvního plně hybridního vozidla v Evropě
2011 – Toyota rozšiřuje evropský výzkum a vývoj vybudováním vlastní zkušební dráhy
2016 – Úhrnná výroba Toyoty v Evropě dosáhla 10 milionů vozidel
2021 – TME se stává plným vlastníkem závodu TPCA v České republice a závod mění název na TMMCZ
2021 – Yaris 4. generace vítězí v soutěži „Evropské auto roku 2021“

Všechny z nejprodávanějších evropských modelů značky Toyota – Aygo, Yaris, Corolla, C-HR a RAV4 – se vyrábějí v Evropě. Celková roční produkce, kterou podpořil i nedávno uvedený Yaris Cross, narostla přibližně na 800 tisíc vozidel.

Toyota byla jedním z prvních, kdo v Evropě spustil výrobu elektrifikovaných vozidel – v roce 2010 se v britském závodu TMUK začal vyrábět Auris Hybrid. Hybridy dnes představují zhruba 59 procent celkových evropských prodejů značek Toyota a Lexus v Evropě, z nichž většina se vyrábí v Evropě evropskými pracovníky.

„Jsme hrdí na to, že v Evropě vyrábíme již 50 let. Skutečnost, že se zde vyrábí více než dvě třetiny vozidel prodávaných v Evropě, je významným přínosem z hlediska přímé zaměstnanosti. Kromě toho snižujeme dopady na životní prostředí tím, že lokálně vyrábíme velký podíl elektrifikovaných vozidel, a dokážeme tak stabilně naplňovat naše flotilové emisní cíle CO 2 pro Evropu,“ říká Marvin Cooke, výkonný viceprezident společnosti Toyota Motor Europe.

 

Zdroj: TOYOTA CENTRAL EUROPE-CZECH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code