Volkswagen Polo inovuje

Wolksvagen přichází nyní na trh s inovovaným modelem Polo. Jde o jeden z prvních malých vozů na světě, který nabízí částečně automatizovanou jízdu. Tento Volkswagen na přání řídí, brzdí a zrychluje automaticky, a to díky systému „IQ.DRIVE Travel Assist“.

Značka „IQ.DRIVE“ zastřešuje systémy Volkswagen vedoucí k automatizované jízdě. Tyto technologie byly dosud nabízeny pouze ve větších modelech Golf, Tiguan, Passat, Arteon a Touareg. Nyní dokáže i Polo jezdit částečně automatizovaně v celém rozsahu provozních rychlostí, což je novinka ve třídě malých vozů. „IQ.DRIVE Travel Assist“ nabízí především při dálničních etapách výrazné zvýšení komfortu.

Automatizovaná jízda se v mezinárodní klasifikaci dělí do šesti stupňů od úrovně 0 do úrovně 5.

Na úrovni 0 nemá řidič žádnou podporu v podobě zásahů asistenčních systémů.

Na úrovni 1 přebírají asistenční funkce vozu řízení buď v příčném, nebo podélném směru, zatímco řidiči zůstává zbývající část řidičských povinností.

Úroveň 2 představuje s ohledem na stav legislativy a bezpečnost současné maximum. Řidič musí z bezpečnostních důvodů činnost systému nepřetržitě sledovat. „IQ.DRIVE Travel Assist“ odpovídá částečně automatizované jízdě na úrovni 2, protože má současně na starosti řízení v příčném i podélném směru.

Úroveň 3 znamená vysoce automatizovanou jízdu, takže řidič se nemusí sledování systémů plně věnovat. I na této úrovni však musí být řidič připraven ujmout se po vyzvání znovu řízení vozu.

Při zcela automatizované jízdě úrovně 4 předává řidič odpovědnost kompletně vozidlu za specifických podmínek – například při jízdě na dálnici.

Pokud vůz jede zcela bez řidiče od startu do cíle, hovoří se o úrovni 5. To je ale vize budoucnosti.

„IQ.DRIVE Travel Assist“ se podle slov výrobce ovládá snadno. Pro chytrý asistenční systém je na sériově dodávaném multifunkčním volantu vyhrazeno samostatné ovládací tlačítko. Nové Polo po jeho stisknutí zajistí částečně automatizované řízení vozu v podélném i příčném směru*. Systém vznikl fúzí adaptivního tempomatu „ACC“ a adaptivního udržování vozu v jízdním pruhu, tedy kombinací řízení v podélném a příčném směru*. Polo se touto aliancí asistenčních systémů vyrovná vozidlům z vyšších tříd.

„IQ.DRIVE Travel Assist“ a „ACC“ jsou pro Polo k dispozici jako součást na přání dodávaného „paketu IQ.DRIVE“. „Lane Assist“ patří mezi asistenční systémy, které se pro Polo dodávají sériově.

„IQ.DRIVE Travel Assist“ funguje následovně:

„ACC“ zajišťuje, aby Polo automaticky udržovalo řidičem zvolenou rychlost jízdy, resp. právě platný rychlostní limit. Polo díky kamerovému rozpoznávání dopravních značek „ví“, jak rychle smí jet. Navíc prostřednictvím radarového senzoru rozpozná, že se přibližuje k pomalejšímu vozidlu. Polo ihned zpomalí a udržuje bezpečnostní odstup. Malý Volkswagen po uvolnění jízdního pruhu znovu zrychlí. V kombinaci s navigačním systémem a dvouspojkovou převodovkou (DSG) je „ACC“ navíc prediktivní – předvídavé. To znamená, že vůz také reaguje například na zatáčky nebo začátek obce, a sníží rychlost jízdy.

Asistent pro jízdu v jízdním pruhu, „Lane Assist“, sleduje prostor před vozem Polo stejnou kamerou na čelním okně jako systém pro rozpoznávání dopravních značek. Asistenční systém přitom sleduje linie vymezující jízdní pruhy a vozovku. Pokud hrozí nechtěné vyjetí z jízdního pruhu, zasáhne do řízení. Při aktivovaném systému „IQ.DRIVE Travel Assist“ probíhá vzájemná spolupráce mezi prediktivním adaptivním tempomatem „ACC“ a adaptivním udržováním vozu v jízdním pruhu. To znamená, že Polo v rámci systémových limitů automaticky brzdí, zrychluje a řídí. Řidič však musí mít ruce vždy na volantu. Neustále nese odpovědnost za sledování dopravní a jízdní situace a musí být schopen kdykoli převzít nad vozem kontrolu. Řidič dává tuto připravenost najevo prostřednictvím kapacitních – citlivých na dotek – ploch na věnci volantu.

S 5stupňovou nebo 6stupňovou manuální převodovkou může řidič využívat funkci „IQ.DRIVE Travel Assist“ od 30 km/h až po nejvyšší rychlost (maximálně 210 km/h). Je-li Polo vybaveno 7stupňovou převodovkou DSG, funguje asistenční systém již od 0 km/h. Prostřednictvím asistenčního systému „IQ.DRIVE Travel Assist“ a DSG je proto možné ještě komfortněji absolvovat jízdu dokonce i v popojíždějících kolonách při dopravních zácpách.

Aktivní řidiči mohou ponechat tlačítko pro aktivaci systému „IQ.DRIVE Travel Assist“ bez povšimnutí. Tím mohou ušetřit spoustu energie, nutné na kontrolu správné činnosti systému a neustálého soustředění na nutnost zásahu do činnosti systému. Na dlouhých trasách asistenční systémy pro částečně automatizovanou jízdu mohou, v případě své spolehlivosti, snížit částečně zatížení řidiče.

*) V rámci systémových limitů

 

Zdroj: Volkswagen, Porsche Česká republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code