Nejen auta. Phantom Syntopia je spojení luxusního vozu a exkluzivní módy.

Phantom Syntopia je speciální model Rolls-Royce Motor Cars, vytvořený ve spolupráci s nizozemskou módní návrhářkou Iris van Herpenovou. Jeho vývoj trval čtyři roky nepřetržitého vývoje a brzy zaujme místo v soukromé sbírce náročných příznivců značky.

Autorka designu Iris van Herpenová o svém díle říká – „Pro tuto ojedinělou spolupráci jsem se nechala inspirovat konceptem „tkané vody“ a upravila jsem interiér vozu Phantom Syntopia tak, že pocit, jaký prožíváte během pohybu, se zde promění na pohlcující zážitek plynulosti. Chtěla jsem, aby vrcholně moderní prvky umocnila síla přírody. Dominantní pohyb vozu Phantom je vetkán do pohybujících se trojrozměrných vln uvnitř vozu a tím ztělesňuje vynalézavost přírody“.

Karoserie

Automobil nese tmavý lak Liquid Noir, který na slunečním světle při pohledu z různých úhlů odhaluje fialové, modré, purpurové a zlaté duhové podtóny. K dosažení tohoto efektu je nejtmavší jednolitá černá barva překryta povrchovou úpravou obsahující zrcadlový pigment, vybraný kvůli své měnící se barvě. Pro přidání jemného, elegantního třpytu tým vyvinul zcela novou techniku nanášení pigmentu na čirý lak – tento proces trval několik měsíců, včetně více než 3 000 hodin samotného testování a ověřování.


Při bližším pohledu je na kapotě vozu patrné ztvárnění motivu „tkané vody“, který prostupuje celým interiérem. Tento efekt vznikl pečlivým přerozdělením barviva během dokončovacího procesu.

Interiér

Některé interiérové prvky byly ručně vyrobeny v závodě společnosti Rolls-Royce předními uměleckými řemeslníky spolupracujícími s kolegy Iris van Herpenové, zatímco jiné vznikly v jejím amsterodamském ateliéru spolu s módními návrhy z kolekcí haute couture.

Po otevření velkolepých protisměrných dveří upoutá pozornost hvězdná obloha Starlight Headliner s motivem „tkané vody“. Jedná se o technicky nejnáročnější verzi tohoto charakteristického prvku vozů Rolls-Royce, jaký byl kdy vyroben. Vznikl z jednoho kusu vysoce jakostní kůže vybrané z více než 1 000 vzorků. Symetrické střihy na spodní straně odhalují stříbrnou texturu „tekutého kovu“, vyrobenou z nylonové tkaniny, která se používá v kolekci „Embossed Sounds“ Iris van Herpenové a dodává stropnímu obložení trojrozměrný styl.

Povrch je dotvořen 162 jemnými okvětními lístky vyrobenými z jiskřivé organzy, kterou během téměř 300 hodin instalovali spolupracovníci Iris van Herpenové přímo v Goodwoodu. Kromě toho bylo podél uměleckého díla ručně nainstalováno 187 z 995 zářících „hvězd“ z optických vláken. Rozsvěcují se postupně zezadu směrem vpřed, což vytváří pocit pohybu. Jen samotné stropní obložení zabralo celkem téměř 700 hodin práce celého kolektivu.

Téma „tkané vody“ pokračuje na jedinečném uměleckém provedení obkladu palubní desky Gallery a pokrývá ji po celé její šířce. Toto vysoce expresivní dílo, které kombinuje tradiční techniky haute couture a inovativní vizuální formy, zahrnuje dalších 85 okvětních lístků, které byly během téměř 60 hodin pečlivé práce ručně vsazeny týmem Iris van Herpenové při jeho působení v Goodwoodu.

Design, který najdete na sklápěcích stolcích a na panelu před spolujezdcem, odráží motiv „tkané vody“ z kapoty motoru. Jedná se o kombinaci několika vrstev barvy a laku obsahující různá množství skleněných částic. Nejprve byly povrchy pokryty černou barvou smíchanou s 0,9 % skleněných flitrů. Poté umělečtí řemeslníci nanesli motiv „tkané vody“ bezbarvým lakem smíchaným s 1,4 % třpytivé přísady.

Jednalo se o velmi složitý proces, trvající více než tři týdny. Před zahájením práce strávil tým, který má na starosti vnější vzhled vozu, čtyři měsíce zdokonalováním receptury a provedl devět zkoušek, než určil ideální podíl skleněných částic. Na celý vůz jich byla použita přesně jedna polévková lžíce.

Jako poctu dědictví značky Rolls-Royce připomíná tento jedinečný vůz éru, kdy bylo sedadlo řidiče potaženo odolnou kůží, kdežto zadní prostor zdobily luxusní, lákavě působící látky. Přední sedadla automobilu Phantom Syntopia jsou čalouněna kůží v odstínu šedá Magic, jež se vyznačuje lesklou povrchovou úpravou.

Zadní sedadla získala speciálně vytvořenou tkaninou ze směsi hedvábí s výrazným vzorem, který připomíná odlesky světla na noční vodní hladině. Sedadla jsou prošívaná motivem „tkané vody“ a inspirovaná technikou všívání, často používanou při výrobě luxusního nábytku, kdy je na rub textilu použita výšivka. Tím se vytvoří trojrozměrný efekt při dosažení hladkého, ničím nerušeného povrchu bez patrných švů.

Emoce šíří i vůně

Phantom Syntopia je prvním vozem Rolls-Royce, který využívá vlastní vůni. Vůně je navržena tak, aby vytvořila trvalou vzpomínku; je jemná a dokonale doplňuje ostatní aromata vycházející z materiálů použitých ve voze.

Jádrem substance je cedrové dřevo. V rámci snahy o dokonalou personalizaci byla použita dřevina z oblasti, odkud klienti pocházejí. Základ vůně kombinuje práškové tóny kosatce, získané pomocí technologie fluidní extrakce, s přidaným nádechem kůže, v závěru doplněné o růže z Patagonie a jemný citron.

Speciálně vyvinutý mechanismus rozptylující vůni je umístěn v opěrkách hlavy. Tato patentovaná technologie zahrnuje inovativní materiály původně používané v oblasti medicíny. Zajišťuje uvolňování parfému v jemných dávkách. Vývojový proces trval více než dva roky, včetně přísného testování ve velmi horkých i mimořádně nízkých teplotách, aby se zajistilo, že si vůně zachová svůj osobitý charakter za všech podmínek.

Šaty jako doplněk

Klienti této zakázky získají taktéž jedinečný oděv ze světa exkluzivní módy haute couture, navržený Iris van Herpenovou. Umělecké pojetí šatů odráží téma „tkané vody“ použité na stropním obložení Starlight Headliner jejich vozu Phantom Syntopia. Vyznačuje se elegantní kombinací tkaniny na způsob „tekutého kovu“ a okvětních lístků z organzy, vyřezávaných laserem a ručně šitých do vzoru připomínajícího zčeřené vlny.

Jedinečné šaty obsahují nově vyvinuté techniky Iris van Herpenové. Jejich zhotovení zabere podle předpokladů přibližně šest měsíců práce, a to včetně vývoje vzoru, vytvoření a aplikace okvětních lístků, vyšívání a krejčovských úprav.

Phantom Syntopia zaujme své místo v soukromé sbírce zákazníků letos v květnu. Aby bylo zajištěno, že tento vůz zůstane naprostým unikátem, Rolls-Royce se zavázal, že podobná zakázka se nebude nikdy opakovat.

Technické údaje

Phantom: Kombinovaná spotřeba podle NEDC: 15,1 l/100 km. Kombinovaná spotřeba podle WLTP: 15,5–16,0 l/100 km.

Phantom Extended: Kombinovaná spotřeba podle NEDC: 15,1 l/100 km. Kombinovaná spotřeba podle WLTP: 15,6–16,2 l/100 km.

Zdroj: Rolls-Royce Motor Cars

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code