Značka MG se pustila i mezi elektrické supersporty za rozumnou cenu

Značka MG má zajímavou historii. Vznikla před 100 lety v anglickém Oxfordu v dílně prodejce aut značky Morris. Odtud pochází i zkratka MG – Morris Garages. Samostatnost si značka udržela do roku 1952 a jako britský výrobce přestala existovat v roce 2005. Po převzetí čínským majitelem změnila název na MG Motor UK a na český trh se pod tímto názvem vrátila v roce 2022.

A dá se říci, že návrat to byl úspěšný, dnes je v nabídce již 6 modelů. Mezi nimi jsou i lednové novinky, vycházející z modelu MG4.

Jedná se o elektrické modely MG4 Electric s výbavou Exclusive a baterií 77 kWh a sportovní model MG4 XPOWER s výkonem 435 koní a pohonem 4×4.

MG4 XPOWER

Podle prohlášení dovozce nemá tento vůz na trhu konkurenci. Premiéru si odbyl na festivalu rychlosti v Goodwoodu 2023. Tenhle elektromobil totiž dokáže zvládnout zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhých 3,8 s. Využívá dva elektromotory, kdy ten přední disponuje výkonem 150 kW a ten zadní nabízí maximum 170 kW. Celkový systémový výkon tak je 320 kW (435 koní) a točivý moment vrcholí hodnotou 600 Nm.

Při jízdě vůz používá zadní elektromotor, pokud to ale okolnosti vyžadují, ten přední se připojí během 200 milisekund. V rámci technických změn došlo také k úpravě podvozku. U zadního elektromotoru se v případě značky MG vůbec poprvé objevuje elektronicky řízený diferenciál. Nově naladěné jsou také tlumiče a pružiny, posilovač řízení má ostřejší převod a tužší jsou rovněž stabilizátory.

Celkově je podvozek oproti ostatním verzím tužší o 25% vpředu a o 10% vzadu. Stranou zájmu techniků nezůstaly ani brzdy. MG4 XPower má na obou nápravách ventilované disky o velikosti 345 mm. Z rychlosti 100 km/h vůz díky tomu zastaví na pouhých 33,9 m. Standardem jsou také pneumatiky Bridgestone Turanza nabízející prvotřídní trakci, ovšem bez zbytečně velkého valivého odporu.

Vzhledem k tomu, jak moc je technika modelu XPower jiná a jak je ve výsledku vůz rychlý, jsou změny vnějšího designu poměrně malé. Novinka přichází na trh s černou kontrastní střechou a standardně dodávanými osmnáctipalcovými disky. Za nimi prosvítají jasně oranžové brzdiče a karoserie může být lakována speciálním odstínem Racing Green (GREEN EDITION), který je vyhrazen pouze pro nejrychlejší „čtyřku“ v nabídce.

Interiéru dominují sportovně tvarovaná sedadla částečně čalouněná Alcantarou. Pedály jsou kovové a modré prošívání známé z běžných verzí MG4 je u varianty XPower červené. Navzdory sportovním vlastnostem ale zůstává MG4 XPower pořád praktickým a prostorným automobilem s velmi zajímavým dojezdem. Bez dobíjení zvládne necelých 400 km a díky možnosti dobíjet výkonem až 140 kW se nabije z deseti na osmdesát procent za 26 minut.

Vzhledem k tomu, že modely značky patří mezi vzhledově konzervativnější, je přirozené, že konzervativnější je i cenová politika a modely jsou úspěšné možná i díky příznivým cenám. Nepřekvapí proto, že i tento velmi specifický výkonný model je v edici GREEN EDITION nabízen za symbolickou cenu 999 900 Kč.

Počet kusů XPOWER je v ČR samozřejmě limitovaný a prodeje začaly včera, 5. února 2024.

 

Zdroj: AB Motors CZ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

code